aktuality v oblasti genetiky8/9/2022  - Naši předkové se před 14 500 lety bavili s Denisovany
7/11/2022  - Deset milionů za dokonalé geny. V aukci byla prodána nejdražší ovce na světě
7/11/2022  - Editace DNA umožní vznik nové genetické aristokracie. Rodiče mohou chtít dokonalé děti, varuje Vácha
7/1/2022  - " Mírnější " forma CRISPRu může upravovat geny přesněji
6/20/2022  - Vědci použili techniku navíjení DNA k výrobě svalů pro miniaturní roboty
6/20/2022  - Genetik tvrdí, že to mohli být lidé, kdo kontaminoval Mars životem
6/20/2022  - Editace genů: Budoucnost olympijských her, nebo hrozící krize?
5/30/2022  - Lidská vajíčka si mezi spermiemi vybírají. Ne vždy upřednostní partnera, naznačila studie
5/30/2022  - Vědci využívají terapii kmenovými buňkami při poranění míchy
5/30/2022  - "Antibiotikum" na bázi CRISPR eliminuje nebezpečnou bakterii ze střeva
5/30/2022  - U lidí evropského původu se během 10 000 let vyvinula odolnost vůči tuberkulóze
5/30/2022  - První složitá buňka mohla mít místo jednoho jádra desítky jader
5/30/2022  - Geneticky upravené bakterie se naučily hrát piškvorky
5/13/2022  - Geneticky upravené bakterie se naučily hrát piškvorky
5/6/2022  - Muž, kterému bylo transplantováno prasečí srdce, zemřel po detekci prasečího viru
4/26/2022  - V meteoritech byly nalezeny všechny čtyři klíčové stavební kameny DNA
4/22/2022  - Čeští vědci odhalili unikátní struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy
4/8/2022  - Šance na zpomalení stárnutí? Vědci omladili kožní buňky o 30 let
3/31/2022  - Početný tým vědců konečně dokončil dekódování posledních 8 % lidského genomu
3/24/2022  - Úprava genů pomocí metody CRISPR zvyšuje výnosy rýže a kukuřice až o 10 procent
3/22/2022  - Salát posilující kostní tkáň by mohl pomoci astronautům na Marsu udržet si lepší zdraví
3/10/2022  - Pacient, kterému bylo jako prvnímu na světě transplantováno prasečí srdce, po dvou měsících zemřel
2/18/2022  - V lidském genomu byl nalezen 106 milionů let starý "zkamenělý" virus
2/18/2022  - V lidském genomu byl nalezen 106 milionů let starý virus.
1/3/2022  - Umělý život vytvořený v laboratoři je schopen růst a dělit se jako přírodní bakterie

Naši předkové se před 14 500 lety bavili s Denisovany


Až 8 % naší DNA pochází od Denisovanů, kteří žili vedle Homo sapiens a neandrtálců v Asii.

Nová studie čínské univerzity v Lanzhou poprvé prokázala přítomnost denisovanské DNA jinde než v Denisově jeskyni na Sibiři. To je velký problém, protože téměř každý z nás nese část této DNA ve svém genomu.

Kdo byli Denisované?

V roce 2010 pokračovali vědci z ruského Institutu archeologie a etnologie v Novosibirsku ve vykopávkách v Denisovské jeskyni nacházející se v pohoří Altaj na jihu centrální Sibiře
Při práci ve vrstvách datovaných do období před 76 200 až 51 600 lety byla nalezena drobná kostička prstu dítěte. Když vědci z německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii kost analyzovali, zajiskřilo to.

Kost pocházela ze zcela nového typu člověka neboli hominina a podle jeskyně, v níž byla kost nalezena, byli pokřtěni na "Denisovany". Denisované, neboli Homo denisovan, se nyní připojili k Homo sapiens a neandrtálcům jako samostatná forma člověka.

V roce 2019 řecká archeoložka Katerina Douka a její kolegové provedli radiokarbonové datování nejstarších vzorků z Denisovské jeskyně a dospěli k překvapivému stáří mezi 195 000 a 122 700 lety. Když radiokarbonově datovali artefakty, které byly nalezeny v jeskyni, vyšlo jim datum před ohromujícími 287 000 lety.

Až do roku 2019 obsahovala důkazy o tomto nepolapitelném druhu pouze Denisova jeskyně, kde byly nalezeny exempláře pěti různých denisovanů. Poté vědci z univerzity v Lan-čou prozkoumali částečnou dolní čelist neboli čelistní kost, která byla součástí univerzitní sbírky od roku 2010.

Když vědci čelistní kost původně objevili v roce 1980 v krasové jeskyni Baishiya buddhistickým mnichem, zjistili, že patří Denisovanovi, který žil před více než 160 000 lety. Toto datum je celých 100 000 let před příchodem prvních moderních lidí do této oblasti.

Jeskyně Baishiya se nachází na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3760 stop (3280 m) nad mořem, zatímco Denisova jeskyně je pouze 2296 stop (700 m) nad mořem. Vzorky půdy odebrané v jeskyni Baishiya a analyzované na Arizonské státní univerzitě (ASU) ukázaly, že Denisované mohli jeskyni obývat až před 45 000 lety. Toto datum je významné, protože znamená, že Denisované a moderní lidé žili ve střední Asii ve stejné době vedle sebe.

Mnoho forem nás

Denisované a neandertálci se od moderních lidí oddělili asi před 804 000 lety, od sebe navzájem pak asi před 640 000 lety. To znamená, že denisované jsou potomky dřívější migrace H. erectus z Afriky a že se zcela liší od moderních lidí a neandertálců. Mimořádně velké stoličky denisovanů jsou totiž podobné stoličkám australopitéků.

To přispívá k diskusi o tom, zda se Homo sapiens vyvíjel výhradně v Africe, nebo zda naše evoluce pokračovala v Asii. V Denisově jeskyni byly vedle kosti z prstu dítěte nalezeny také kostěné nástroje, mramorový prsten, prsten ze slonoviny, přívěsek ze slonoviny, přívěsek z jeleního zubu, přívěsek z losího zubu, náramek z chloritolitu a kostěná jehla. To naznačuje, že Denisované mohli vyrábět sofistikované nástroje a šperky.

Denisované jsou mezi námi


Denisované se zcela jistě křížili s moderními lidmi, což potvrzují moderní Šerpové žijící na Tibetské náhorní plošině. Šerpové, kteří žijí v nadmořské výšce 13 123 stop (4 000 m n. m.), mají genetickou adaptaci na vysoké nadmořské výšky, která pochází od Denisovanů. Tato adaptace jim umožňuje žít tam, kde je hladina kyslíku o 40 % nižší než u hladiny moře.

V buňkách každého z nás se nacházejí mitochondrie, což jsou malé tyčinkovité elektrárny, a ty šerpské jsou při využívání kyslíku velmi účinné. Svaly šerpů dokáží z menšího množství kyslíku vytěžit více kilometrů než svaly ostatních lidí.

Statistická genetička Sharon Browningová z Washingtonské univerzity v Seattlu a její kolegové našli stopy denisovanské DNA také v populacích v Austrálii a Melanésii. Melanésie se skládá z ostrovů severovýchodně od Austrálie. Mezi 3 a 5 % DNA australských domorodců a Melanésanů pochází z denisovanské DNA. 7 až 8 % DNA Papuánců žijících v Indonésii pochází od Denisovanů.
Křížení druhů

Moderní lidé a Denisované se mezi sebou mohli křížit již před 14 500 lety na Nové Guineji. Denisované se také křížili s neandertálci, přičemž přibližně 17 % denisovanského genomu, který byl nalezen v Denisově jeskyni, pochází od neandertálců.

Z pěti denisovanských jedinců nalezených v Denisově jeskyni byla jedna mladá žena, která dostala přezdívku "Denny". Jednalo se o denisovansko-neandertálského křížence, jehož otcem byl Denisovan a matkou neandertálec.

Několik různých druhů zvířat se může mezi sebou křížit, jejich potomci jsou však obvykle neplodní. Mezi příklady křížení druhů patří např:

 •  Zebra + jakýkoli jiný koňovitý = Zebroid
 •  Lev + tygr = ligr, vzniká ze samce lva a tygřice, je největší ze všech známých kočkovitých šelem.
 • Delfín skákavý + kosatka nepravá = velryba velrybí, ve volné přírodě je sice hlášeno, ale v Sea Life Parku na Havaji existují dva.
 • Medvěd grizzly + medvěd lední = medvěd hrošík
 • Domácí skot + americký bizon = bizon, toto křížení vedlo ke genetickému znečištění stád amerických bizonů.
 • Kočka serval + kočka domácí = kočka savanová, poprvé vyšlechtěna v roce 1986, v roce 2001 ji Mezinárodní asociace koček přijala jako nové registrované plemeno.
 • Samec osla + samice koně = mula, je známo, že je neplodná, muly jsou trpělivé, jistě chodící a odolné
 • Samec velblouda dromedára + samice lamy = lama, poprvé vyšlechtěna v roce 1998 v reprodukčním centru velbloudů v Dubaji.
 • Jak + domácí skot = Dzo, jsou větší a silnější než běžný skot nebo jaci
 • Vlk + pes = vlkodav, vlci jsou obvykle kříženi s německými ovčáky, sibiřskými husky nebo aljašskými malamuty a jejich behaviorální charakteristiky nejsou známy.

 Přízrační hominini

Ze všech dnes žijících lidí, s výjimkou lidí ze subsaharské Afriky, pochází asi 2,8 % naší DNA od neandrtálců. Když však vědci z Univerzity v Utahu analyzovali genomy Evropanů, Asiatů, neandertálců a Denisovanů, dospěli k závěru, že poslední dva jmenovaní se museli pářit se superarchaickým "homininem duchem", který se od Homo sapiens oddělil asi před 2 miliony let.

Mezi kandidáty patří Homo erectus a Homo heidelbergensis, přičemž toto křížení se mohlo rozšířit až do doby před 600 000 lety. Další "hominin duch" se vyskytuje v DNA lidí žijících na ostrově Flores, a to pouze v DNA lidí krátkého vzrůstu, kteří žijí v blízkosti jeskyně Liang Bua. V této jeskyni byly nalezeny fosilie Homo Floriensis, známějšího jako "hobit". Kostra nalezená v roce 2003 měřila 3 stopy a 7 palců (1,1 m), zatímco kamenné nástroje nalezené v jeskyni pocházejí z doby před 50 000 až 190 000 lety.

Charles Perreault z ASU řekl deníku Daily Mail, že "... Denisované, stejně jako neandrtálci, nebyli pouhými odnožemi lidského rodokmenu. Byli součástí sítě dnes již vyhynulých populací, které přispěly k současnému lidskému genofondu a formovaly vývoj našeho druhu způsobem, kterému teprve začínáme rozumět."

Zdroj: web
zpět

Deset milionů za dokonalé geny. V aukci byla prodána nejdražší ovce na světě


To, že milionových částek za prodej v aukci dosahují luxusní auta nebo umělecká díla, asi není žádným překvapením. Kolik byste ale zaplatili za geneticky dokonalou ovci?


Na aukci ve Skotsku se o víkendu totiž vydražila zatím ta vůbec nejdražší na světě. Konsorcium tří farmářů za luxusní skot zaplatilo neuvěřitelných 368 tisíc liber, v přepočtu více než deset milionů korun.

To, že ovce byla prodána za tak vysokou cenu, je ještě o to víc zarážející, že její vyvolávací cena byla mnohonásobně nižší. Prodej totiž začal na deseti tisících librách (292 tisíc korun).

Podle britských médií se o půlročního berana jménem Double Diamond strhl doslova boj. Svou hodnotou překonal i svého „rekordmana předchůdce“ z roku 2009, který kupce stál 6,7 milionu korun.

Ovci od chovatelů z anglického Stockportu koupilo trio farmářů, kteří ohromnou investicí doufají, se jim peníze brzy vrátí. „U ovcí s rodokmenem se soustředíte na větší detaily, jako je srst, barva, nebo i tvar hlavy,“ vysvětlil jeden z trojice kupců Jeff Aiken pro britský zpravodaj The Guardian. „Takovou částku jsme zaplatili za dobré geny,“ vysvětlil.

Aiken zároveň doplnil, že cena je to obscénní, protože velké množství farmářů čelí ekonomickým problémům a značné nejistotě. Částka za ovci tak podle něj neodráží aktuální stav, v jakém se většina chovatelů nachází. „Je jen malé procento farmářů, kteří si mohou dovolit zaplatit tolik peněz,“ doplnil.

Ovce plemene texel pocházejí z malého ostrova u pobřeží Nizozemska. Cena u běžného skotu tohoto plemene sahá, podle organizace Texel Sheep Society, která aukci organizovala, pravidelně do pětimístných částek.

Aiken a jeho dva noví partneři, kteří provozují farmy v Ayrshire a Northumberlandu, budou berana Double Diamond sdílet jako společné vlastnictví. Kromě jeho párování s jejich už vlastněným chovem navíc plánují uchovat jeho sperma pro použití v budoucnu.


Zdroj: Seznam Zprávy
zpět

Editace DNA umožní vznik nové genetické aristokracie. Rodiče mohou chtít dokonalé děti, varuje Vácha


Co je to editace DNA a jaká především etická rizika tato technologie přináší? Hostem Leonarda Plus je přírodovědec, bioetik a teolog Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.


„Editaci DNA pomocí systému CRISPR-Cas9 považuji za největší bioetický problém současné planety,“ uvádí bioetik.

Ostatně, Vácha není sám, kdo považuje tuto technologii jako hrozbu. „V roce 2015 komise pracující pro americkou CIA identifikovala pro Senát šest největších hrozeb pro USA. Kromě jaderných programů Číny, KLDR, Íránu a podobných bezpečnostních problémů se na seznamu vyskytla také editace DNA.“

Pokud platí, že obsah mé DNA je ona kuchařka, ze které se tvoří Marek Vácha, tak pak jako byste měli červenou tužku cenzora, který může škrtat, vystřihovat, vlepovat jiné texty. Dnes už máme prase, které má v sobě 62 takových změn a krásně funguje... Jaký by asi byl Marek Vácha se stejným počtem změn? Marek Vácha

Dvě čínská děvčata narozená z experimentu Che Ťien-kchueje v roce 2018 měla upravený genom ještě před narozením, v embryonální fázi, takže všechny změny, které vědec v jejich DNA udělal, se přenesou na další generace.

„Myslím, že to udělal proto, aby byl první, aby byl slavný, což se i stalo... Filozoficky je to velmi zajímavé, protože hmota začala vlastně proměňovat sebe samu. A jedna těžká váha v oboru genetiky Goerge Church dodává: kdyby rodiče chtěli mít dítě s modrýma očima, tak proč vlastně ne?“

Vácha cituje také bioetika Arthura Kaplana. „My tu nikdo nejsme dokonalý, ale proč nebýt? Proti tomu stojí argument rodičů, že sami dokonalí nejsou, děti nejsou také dokonalé a jsou s tím ok.“

Biolog připomíná existenci Úmluvy o lidských právech a biomedicíně. „Jde o nejdůležitější text současné Evropské unie, který vznikl v roce 1997. Byl sice kompromisní už v den svého vzniku, ale dává aspoň určitý etický rámec EU. Podepsalo ho 29 států ze 34, Česká republika v roce 1998.“

Článek 13 Úmluvy o lidských právech a biomedicíně hovoří o genetických úpravách tak, že je povoluje z důvodů diagnostických, preventivních nebo léčebných a jen tehdy, když nebude změněna DNA žádného z potomků. Takže v mých tělních buňkách měňte DNA, jak chcete..., ale veškeré změny musí umřít se mnou. Marek Vácha

To, co se stalo v roce 2018 v Číně, tabu prolomilo. „Je velká otázka, co bude dál. V březnu 2019 se v časopise Nature objevil emocionální článek podepsaný obrovskou spoustou vědců zvučných jmen... Je to apel na všechny vlády světa v tom, aby bylo na podobné zásahy uvedeno moratorium na nejbližších 5 let.“

„Technologie CRISPR-Cas9 jako taková je naprosto fascinující, vyřeší spoustu nemocí... Myslím,že to je největší objev molekulární genetiky od objevení struktury DNA v roce 1953,“ soudí bioetik.

Problém je, že tyto technologie umožňují měnit lidské embryo, ještě než dojde k diferenciaci na tělní a pohlavní buňky. „Takže veškeré zásahy do DNA si člověk ponese celý život a předá je potomkům.“

„A když máme prase se 62 provedenými zásahy v DNA, vědce hned napadne udělat totéž i u člověka. Je otázka, jak se s tím lidé popasují.“

Badatelé například uvažují, že by mohli udělat člověka menšího, aby nespotřebovával tolik zdrojů. „Můžeme také změnit metabolismus, abychom mohli lépe osidlovat cizí planety, nebo změnit lidský mozek, aby byl ještě brilantnější.“

Vědci se obávají vzniku nové aristokracie, nových druhů lidí. Když vydáme tolik peněz, aby ta naše Maruška byla chytřejší, měla lepší paměť, modré oči a světlé vlasy, tak bychom jistě nechtěli, aby začala chodit s nějakým divokým Jeníkem... Tedy ekonomické rozdíly přetavíme do biologických a podobně. Marek Vácha

Takový postup kritici nazývají nejvyšší formou eugeniky. „Zneužití dětí, kdy jim rodiče dopředu budou určovat, jací budou a jaký bude jejich osud. Takže dítě bude třeba nuceno stát se intelektuálem, protože rodiče do něho investovali, aby mělo lepší paměť.“

„Dříve rodiče jen žádali, aby dítě bylo zdravé. Dnes už může pomalu přicházet doba, kdy rodiče budou chtít, aby bylo takové a takové. Takže rodiče už nemají naději, že se narodí dítě, ale mají už plán,“ upozorňuje Marek Vácha.


Zdroj: ČRo
zpět

" Mírnější " forma CRISPRu může upravovat geny přesněji


Editace genů pomocí CRISPR může způsobit necílové mutace, ale zdá se, že k tomu dochází méně často u enzymu, který stříhá jedno z vláken DNA místo obou.
Nová forma techniky editace genomu CRISPR by mohla poskytnout přesnější způsob editace mutací, které způsobují genetická onemocnění. Přístup, který byl testován na ovocných muškách, opravuje genetickou mutaci na jedné kopii chromozomu pomocí ekvivalentního chromozomu - zděděného po druhém rodiči - jako předlohy.

CRISPR obvykle pracuje s proteinem Cas9, který funguje jako molekulární nůžky a přestřihne dvě vlákna molekuly DNA v místě cílové sekvence. To může umožnit vložení nových sekvencí DNA mezi řezy, které nahradí zmutovaný gen.

Toto vkládání však obvykle funguje u méně než 10 % buněk a může dojít k vložení do nesprávných nebo necílových oblastí genomu.

Ethan Bier a Annabel Guichardová z Kalifornské univerzity v San Diegu a jejich kolegové nyní vyvinuli novou formu CRISPR, která dokáže účinněji vkládat správné sekvence DNA v místě mutace a má méně off-target efektů.

"Byl jsem ohromen," říká Bier. "Obecně se u stávajících technik CRISPR musíte obávat, že zhruba 1 % editací bude chybných nebo mimo cíl. Řekl bych, že v případě našeho systému to bude spíše 1 ku 10 000."

Metoda využívá variantu enzymu Cas9 zvanou nikáza, která stříhá pouze jedno vlákno dvojité šroubovice DNA. "Zjistili jsme, že ´jemné´ naříznutí neboli přestřižení jednoho vlákna DNA je dokonce účinnější než vytvoření čistého dvouřetězcového zlomu," říká Bier.
Vědci tento přístup testovali na ovocných muškách, které měly mutaci, jež změnila jejich oči na bílé místo červených. Zjistili, že nikázový systém opravil mutaci barvy očí až u 65 % buněk, čímž mušky získaly červené oči. Standardní CRISPR pomocí Cas9 opravil mutaci až u 30 procent buněk, což způsobilo, že každé oko mělo malou červenou skvrnu.

"Byl to opravdu neuvěřitelný okamžik. Když jsme to hned uviděli, věděli jsme, že jsme našli něco naprosto úžasného," říká Guichard.

Tým nevnesl do buňky žádné další kousky DNA jako předlohu pro opravu mutace na chromozomu, takže molekulární mašinérie musela jako předlohu použít druhý chromozom - zděděný po druhém rodiči. Tým byl schopen potvrdit, že tomu tak bylo.

Oprava DNA jednoho chromozomu pomocí druhého odpovídajícího chromozomu se obecně nepovažovala za možnou. Nejnovější poznatky však naznačují, že k tomu může občas dojít za specifických okolností, které je třeba ještě definovat.

"Hromadí se důkazy o tom, že když v savčí buňce vytvoříte poškození jednoho chromozomu, pak to nějakým způsobem naverbuje druhý chromozom. Poškozená oblast pak dostane náplast z druhého chromozomu," říká Bier.

"Ve skutečnosti nerozumíme tomu, co je za to zodpovědné. Jedním ze vzrušujících prvků této práce je, že otevírá cestu k objevení celého souboru komponent, které jsou zodpovědné za tuto novou kategorii oprav."

Pokud se prokáže, že tento přístup funguje i u lidí, mohl by potenciálně opravovat jakékoli genetické mutace spojené s onemocněním, které mají zdravou kopii na odpovídajícím chromozomu. To znamená, že nebude schopen opravit mutace na chromozomu X u chlapců, mužů a transsexuálních žen, kterým chybí druhá kopie tohoto pohlavního chromozomu. Nebude také fungovat u lidí s přesně stejnou mutací spojenou s nemocí na obou chromozomech od každého z rodičů.


Zdroj: New Scientist
zpět

Vědci použili techniku navíjení DNA k výrobě svalů pro miniaturní roboty


Možností využití tohoto vývoje je nespočet.

Podle studie zveřejněné v časopise Science Robotics se vědci z University of Wollongong (UOW) inspirovali technikou supercoiling DNA a vyrobili miniaturní svaly, které mohou spolupracovat s těmi nejmenšími roboty. Tato inovace by mohla způsobit revoluci v řešení miniaturních robotů.

"Naše práce popisuje nový typ umělého svalu, který napodobuje způsob, jakým se molekuly DNA sbalují při balení do buněčného jádra," uvedl v prohlášení profesor Geoffrey Spinks z Australského institutu pro inovativní materiály UOW.

"Podařilo se nám vytvořit odvíjení podobné DNA bobtnáním zkroucených vláken. K superzavinutí došlo, když byly konce vláken zablokovány proti rotaci. Ukázali jsme, že tyto nové umělé svaly generují velké množství mechanické práce."
Než se příliš nadchnete pro možné využití tohoto nového vynálezu, je třeba poznamenat, že pohyby těchto nových umělých svalů jsou v tuto chvíli ještě příliš pomalé, než aby se daly využít.

"Použili jsme hydrogely k vytvoření objemových změn, které pohánějí navíjení, ale tato reakce je ze své podstaty pomalá," řekl Dr. Javad Foroughi z Fakulty inženýrství a informačních věd UOW, spoluautor výzkumné práce. Dalším krokem vědců bude zrychlení reakce.

"Věříme, že rychlost lze zvýšit výrobou vláken s menším průměrem, ale v tuto chvíli jsou aplikace omezeny na ty, které potřebují pomalejší odezvu," dodal profesor Spinks.

Co by tedy tento vývoj mohl znamenat pro robotiku? Díky němu mohou být současní malí roboti obratnější, protože jim umožní větší rozsah pohybu. Dovedeme si například představit, že by se dal použít u robotů HAMR-JR, aby se zvýšila jejich obratnost.

Možná by se dal použít i v případě miniaturních robotů, kteří mají lézt do lidského těla pro lékařské účely. Představte si roboty, kteří by se při vstupu do lidského těla mohli skutečně lépe řídit, aby poskytli léčbu nebo vyhledali zdroje nemoci!

Možností využití tohoto vynálezu je mnoho a mohly by být pro lidstvo velmi přínosné.

Zdroj: web
zpět

Genetik tvrdí, že to mohli být lidé, kdo kontaminoval Mars životem


Navzdory důkladným protokolům mohly na lodi vyslané NASA na Mars přežít bakterie nebo mikrobi.
Genetik Christopher Mason, profesor Weill Cornell Medicine na Cornellově univerzitě, nyní tvrdí, že navzdory přísným opatřením NASA mohla agentura Mars kontaminovat životem. Profesor napsal o této problematice podrobný článek, který zveřejnila BBC.

Mason si v něm klade otázku, zda mohly nějaké bakterie na Zemi přežít na plavidlech vyslaných na Mars, přistát na planetě a prosperovat tam. Tyto látky pak mohly být zachyceny pozemskými letadly a považovány za mimozemské.

"NASA a její inženýři v Laboratoři tryskového pohonu (JPL) mají přesné a důkladné protokoly, aby minimalizovali počet organismů, které by mohly neúmyslně stopnout vesmírnou misi. Mezinárodně dohodnuté standardy určují, jak přísné by tyto protokoly měly být, a NASA je splňuje a v některých případech i překračuje," píše Mason.
"Přesto dvě nedávné studie upozorňují na to, jak mohou některé organismy přežít proces čištění a také cestu na Mars, a také na to, jak rychle se mohou mikrobiální druhy ve vesmíru vyvíjet."

Mason nastiňuje proces, který byl nutný ke stavbě vozítka Perseverance, a zdůrazňuje, že vozítko bylo stavěno po jednotlivých vrstvách, "jako cibule, přičemž se vše před přidáním čistí". Tyto extrémní metody se používají proto, aby se omezil výskyt bakterií, virů, plísní nebo spor na vybavení, které má být vysláno na misi.

"Je však téměř nemožné dosáhnout nulové biomasy na kosmické lodi. Mikrobi jsou na Zemi již miliardy let a jsou všude. Jsou v nás, na našich tělech a všude kolem nás. Někteří se mohou proplížit i těmi nejčistšími čistými prostory," tvrdí Mason.

Odborníci proto podle něj musí přijmout opatření, aby se ujistili, že veškerý život, který najdou na cizích planetách, je skutečně cizího původu. Je docela dobře možné, že život spatřený na Marsu může pocházet od entity, která přežila na plavidlech vyslaných na rudou planetu.

"Ale i kdyby Perseverance - nebo mise, které jí předcházely - náhodou přenesla organismy nebo DNA ze Země na Mars, máme způsoby, jak je odlišit od jakéhokoli života, který je skutečně marťanského původu. V sekvenci DNA bude ukryta informace o jeho původu," vysvětluje Mason.

Tento přenos mikrobů není jen špatný, vysvětluje dále Mason. Ve skutečnosti tvrdí, že až jednou na Marsu přistaneme, pomohou nám tam naši mikrobi přežít. Klíčové však je, abychom dokázali rozlišit, co pochází ze Země a co z Rudé planety.

Mise Mars Perseverance Rover se k Rudé planetě vydala 30. července 2020. Sonda Mars 2020 Perseverance nyní loví mikroskopický život pomocí přesného rentgenového zařízení - nazvaného PIXL - poháněného umělou inteligencí (AI).

Zdroj: web
zpět

Editace genů: Budoucnost olympijských her, nebo hrozící krize?


Sportovci denně překonávají rekordy a neustále zvyšují laťku. Mohli by nás v budoucnu čekat vědecky dokonalí sportovci?
Ruská federace se olympijských her v Tokiu 2020 nezúčastní. Její sportovci nenosí její charakteristické bílé, modré a červené pruhy ani její vlajku. V roce 2017 Mezinárodní olympijský výbor zakázal Rusku účast na olympijských hrách. Obvinění? Doping.

Po nezávislém vyšetřování, které vedla Světová antidopingová agentura (WADA), vyšetřovatelé zjistili, že ruští funkcionáři dopují sportovce této země a poskytují jim léky zvyšující výkonnost, které suplují jejich elitní sportovní schopnosti. Vyšetřování vyvolalo obrovské pobouření veřejnosti po celém světě a vyřadilo řadu sportovců, kteří se podíleli na úspěchu země na zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014.

Ale co kdyby léky zvyšující výkonnost neužívali? Co kdyby se sportovci mohli obrátit na více vnitřních změn, aby umocnili svůj sportovní výkon?
To je příslib - a nebezpečí - editace genů. Editace genomu umožňuje vědcům měnit DNA v organismu, ať už přidáváním, ubíráním nebo změnou genetického kódu na určitém místě. Existuje mnoho metod editace DNA, ale nejčastěji se zmiňují CRISPR-Cas9 a TALEN, a důsledky nejen pro olympijské hry, ale pro všechny sporty si zaslouží vážné zvážení.

Metody editace genů


Dvě z vynálezkyň techniky CRISPR, Jennifer Doudna a Emmanuelle Charpentierová, získaly za její vývoj Nobelovu cenu za chemii. CRISPR, neboli Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats, jsou opakující se sekvence DNA proložené jedinečnými sekvencemi mezerníků. CRISPRy se vyskytují v přírodě - bakterie a archea je používají k boji proti patogenům tak, že naporcují genetický materiál vetřelce a tyto kousky přidají do svého vlastního genomu jako jakousi "knihovnu". Protože se geny patogenů stanou součástí genů bakterie, může si bakterie patogen "zapamatovat" a v budoucnu s ním lépe bojovat.

Biologie a atletika

Během olympijských her je zřejmá fyziologická zdatnost elitních sportovců, ať už jde o dlouhonohé volejbalisty nebo svalnaté vzpěrače. Nepřekvapí, že fyziologické přednosti se liší podle sportu, ale může vzniknout řada genetických výhod.

Lance Armstrong byl před svým nechvalně známým dopingovým skandálem považován za jednoho z nejtalentovanějších cyklistů v historii. I bez léků zvyšujících výkonnost měl Armstrong geneticky silnou stavbu těla pro cyklistiku: má vyšší maximální spotřebu kyslíku než průměrný člověk. Mělo se za to, že maximální spotřeba kyslíku neboli VO2max je založena výhradně na cvičení, ale trénovanost VO2max a VO2max v širším smyslu jsou stále více spojovány s genetikou.
Michael Phelps, nejoceňovanější olympionik všech dob, přirozeně produkuje o polovinu méně kyseliny mléčné než ostatní olympijští plavci. Když vykonáváme vysokoenergetické činnosti, tělo přechází z aerobního (s kyslíkem) generování energie na anaerobní (bez kyslíku). Během tohoto procesu tělo rozkládá látku zvanou pyruvát na kyselinu mléčnou. Tato kyselina mléčná unavuje svaly a zanechává v nich při cvičení známý pocit pálení. Protože Phelps nemá tolik kyseliny mléčné, je schopen se rychle zotavit z vysoce intenzivní aktivity.

V posledních letech se kolem testosteronu a sportovkyň vedou velké spory.

Zrovna nedávno byla namibijská olympionička Christine Mbomaová vyloučena ze závodu na 400 m na základě toho, že její hladina testosteronu byla příliš vysoká. Je třeba poznamenat, že testosteron sice hraje určitou roli, ale nemusí být tím nejpodstatnějším prvkem pro sportovní výkon.

Mnoho studií, které spojují souvislost mezi tímto hormonem a atletickým výkonem, je ve své podstatě chybných, protože testují dopady exogenního testosteronu - v podstatě testují účinky dopingu, nikoliv přirozeně se vyskytujícího testosteronu. Zhruba 1 ze 4 olympioniků má hladinu testosteronu nižší, než je přítomna u většiny mužů, a mnoho z těchto sportovců soutěžilo ve sportech, jako je vzpírání a atletika, které jsou s testosteronem často spojovány.

Geneticky modifikovaní sportovci


Zde je otázka: Mohli bychom pomocí úpravy genomu vytvořit designové elitní sportovce? Je to složité.

V roce 2018 se objevila zpráva, že v Číně byla pomocí CRISPR geneticky upravena dvojčata, aby se narodila imunní vůči viru HIV. Experiment, který provedl He Jiankui, údajně neutralizoval gen CCR5, který umožňuje HIV infikovat jedince. He Jiankui byl následně odsouzen ke třem letům vězení.

Etika editace genomu u lidí je však předmětem ostrých sporů. Americká Národní akademie věd a Národní lékařská akademie uspořádaly mezioborový výbor, který má nastínit regulační normy a etiku modifikace lidských genů. Úplně první z těchto předpisů zněl, že k úpravě genomu může dojít, pokud je omezena na prevenci přenosu závažné nemoci nebo stavu.
Světová antidopingová agentura nedávno zařadila úpravu genů na seznam zakázaných postupů a látek. Je tu jen jeden problém - je nesmírně obtížné zjistit, zda někdo svůj genom upravil. Jedna studie však ukázala, že tento problém slibně zmírní, když odhalí zbytky neaktivního Cas9 z procesu editace CRISPR-Cas9. Pokud je však k editaci genu použit jiný enzym než Cas9 nebo úplně jiná metoda (například TALEN), pak tuto metodu nelze použít.

Teoreticky bychom mohli geneticky upravit děti tak, aby z nich vyrostli "lepší" sportovci: běžec se silnějšími svaly na nohou, vyšší hráč volejbalu nebo basketbalu, lukostřelec s přesným viděním. Ale než se pustíme do úplné Gattacy, stojí za to zvážit, že pokud je každý sportovec identický, má stejnou sílu a pružnost, co se stane se vzrušením ze hry?

Co se stane s očima přilepenýma k obrazovce, když outsider porazí osvědčeného profesionála? Nebo si užívat napětí, když se tým mistrů světa postaví proti soupeři z nižší soutěže, který má co dokazovat? Editace genomu možná zatím ve sportu nehraje žádnou roli, ale nabízí se otázka: pokud se editace genomu objeví ve sportu, zmizí radost ze hry?

Zdroj: web
zpět

Lidská vajíčka si mezi spermiemi vybírají. Ne vždy upřednostní partnera, naznačila studie


Lidé na výběr vhodného protějšku vynakládají mnoho času a energie. Společný experiment odborníků ze Stockholmské a Manchesterské univerzity poukázal na to, že toto hledání může pokračovat i po pohlavním styku. Lidská vajíčka si totiž podle vědců mezi spermiemi vybírají a ne vždy nutně upřednostní tu od partnera. Studii publikoval odborný časopis Proceedings of the Royal Society.

„Neoplodněná lidská vajíčka uvolňují chemické látky zvané chemoatraktanty, jimiž k sobě lákají spermie. Chtěli jsme zjistit, zda si za pomocí těchto chemických signálů vybírají konkrétní spermie, které chtějí přivábit,“ vysvětlil jeden z autorů výzkumu profesor John Fitzpatrick  ze Stockholmské univerzity.

Vědci se proto zaměřili na to, jak spermie reagují na folikulární tekutinu, která obklopuje vajíčka a obsahuje zmiňované chemikálie. Během experimentu měli k dispozici zbytky folikulární tekutiny a vzorků spermatu od šestnácti párů podstupujících asistovanou reprodukci.

Vědci následně zjistili, že ženské pohlavní buňky zdaleka ne ve všech případech upřednostnily spermie partnera. „Očekávali jsme, že se do výsledku promítne faktor párů, ale v polovině případů vajíčka zvolila sperma náhodných mužů,“ řekl Fitzpatrick.

„Zatímco folikulární tekutina jedné ženy lépe přitahovala spermie určitého muže, další zase snáze vábila sperma jiného protějšku,“ dodal profesor.
Výsledek studie jako možná pomoc při léčbě neplodnosti

O tom, která spermie „zvítězí“, přitom podle autorů rozhodují vajíčka. Mužské pohlavní buňky totiž mají jediný úkol –⁠ oplodnění. Z toho důvodu by pak nedávalo smysl, aby byly spermie vybíravé. Vajíčka zase usilují o to, aby si vybrala tu nejkvalitnější spermii.  

„Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že chemické signály umožňují ženám zvolit si partnera, který je geneticky nejvhodnější,“ dodal Fitzpatrick.

„Že si vajíčka volí vhodné spermie, je zcela nový poznatek,“ poznamenal hlavní autor studie profesor Daniel Brison z Manchesterské univerzity. Výzkum podle něj může pomoct vědcům objasnit některé z dosud nevysvětlených příčin neplodnosti u párů a při hledání vhodné léčby.

Zdroj: Česká Televize - ČT24
zpět

Vědci využívají terapii kmenovými buňkami při poranění míchy


Tým aplikoval pacientům jejich vlastní kmenové buňky kostní dřeně a zaznamenal pozoruhodné účinky.

Injekce kmenových buněk kostní dřeně pacientům s poraněním míchy výrazně zlepšila jejich motorické funkce.

Kmenové buňky byly připraveny z vlastní kostní dřeně pacientů a intravenózně aplikovány zpět pacientům, přičemž vědci nezaznamenali žádné vedlejší účinky terapie. Nejednalo se o slepou studii a nebylo podáváno žádné placebo.

Více než polovina pacientů zaznamenala zlepšení motorických funkcí během několika týdnů po injekcích. Mezi klíčové motorické funkce patří chůze a používání rukou.

Dotyční pacienti utrpěli několik týdnů před zahájením studie nepenetrující poranění míchy, která byla způsobena drobnými pády nebo úrazy. Tato poranění u nich zanechala ztrátu motorických funkcí a koordinace, ztrátu smyslů a poruchy funkce střev a močového měchýře.

Tento typ terapie není ideální pouze pro poranění míchy, ale také pro poranění mozku, například po mrtvici. Jak řekl Jeffery Kocsis z Yaleovy univerzity: "Podobné výsledky s kmenovými buňkami u pacientů s mrtvicí zvyšují naši jistotu, že tento přístup může být klinicky užitečný."

Stephen Waxman z Yaleovy univerzity k tomu dodal: "Myšlenka, že bychom mohli být schopni obnovit funkci po poranění mozku a míchy pomocí pacientových vlastních kmenových buněk, nás zaujala již před lety. Nyní máme náznak toho, že by to mohlo být možné i u lidí."

Tato léčba poranění míchy kmenovými buňkami je zatím v počátcích a autoři studie zdůrazňují, že před potvrzením výsledků jejich první nezaslepené studie je třeba provést další studie, což může trvat i několik let.

I tak je to ale vzrušující zpráva, protože terapie kmenovými buňkami se jako potenciální lék na taková zranění zkoumá již několik let. Jen v loňském roce provedla Mayo Clinic pokusy s terapií kmenovými buňkami při poranění míchy. Zatímco v Japonsku se v roce 2019 zvedlo několik obočí, protože tato země přijala terapii kmenovými buňkami k léčbě poranění míchy, možná trochu předčasně, jak naznačili někteří vědci v časopise Nature.

Zdroj: web
zpět

"Antibiotikum" na bázi CRISPR eliminuje nebezpečnou bakterii ze střeva


Geneticky modifikované bakterie vyzbrojené technologií CRISPR by mohly pomoci v boji proti infekcím odolným vůči antibiotikům a také umožnit lékařům upravovat lidský mikrobiom.

Na kmeny bakterií E. coli odolné vůči antibiotikům lze zacílit pomocí zbraně založené na CRISPRu.

Neškodná bakterie vyzbrojená designovou zbraní na bázi CRISPR byla použita k odstranění škodlivé bakterie ze střev myší, zatímco všechny ostatní mikroby zůstaly nepoškozeny.

Podle Sébastiena Rodriga z kanadské univerzity v Sherbrooke by tento přístup mohl přinést nový způsob, jak se vypořádat s infekcemi střev a kůže odolnými vůči antibiotikům, a také pomoci při léčbě celé řady onemocnění úpravou mikrobiomu.

Jiní ukázali, že tento přístup funguje na buňkách rostoucích v miskách, ale Rodrigueův tým je první, kdo ho účinně využívá u zvířat. "A pokud to funguje u myší, mělo by to fungovat i u jiných zvířat, včetně lidí," říká.

CRISPR je nejznámější jako nástroj pro úpravu genů, ale lze jej naprogramovat i tak, aby zabíjel bakteriální buňky, které v sobě mají specifické kousky DNA. Obtížné je, že k tomu je třeba dostat systém CRISPR do každé jednotlivé bakteriální buňky, kterou chcete zabít. "Skutečnou výzvou je doručení," říká Rodrigue.
Přečtěte si více: Rrigue: CRISPR zbraň šířená bakteriálním sexem by mohla zničit smrtící superbakterie.

Jedním ze způsobů, jak CRISPR doručit, je využít kruhové kousky DNA v bakteriích známé jako konjugační plazmidy. Ty nesou geny, díky nimž je bakterie předávají jiným bakteriálním buňkám prostřednictvím procesu zvaného konjugace.

Rodrigueův tým testoval spoustu různých konjugativních plazmidů v běžné skupině bakterií, aby našel ten, který byl při přenosu nejúčinnější. Skupina jej pak v laboratoři vyvinula tak, aby byl ještě účinnější.

Tým přidal geny pro systém CRISPR zaměřený na kmen E. coli odolný vůči antibiotikům a umístil plazmid do neškodné bakterie používané jako probiotikum. Když byly myším podány probiotické bakterie vyzbrojené CRISPR, zlikvidovaly během čtyř dnů 99,9 % bakterií E. coli.

Dále se tým zaměřil na bakterii zvanou Citrobacter rodentium, která poškozuje střeva myší, které infikuje. Probiotické bakterie vyzbrojené technologií CRISPR vyléčily infekce během čtyř dnů. "Zcela eliminovaly bakterii Citrobacter rodentium," říká Rodrigue.

Tým nyní začal metodu testovat u prasat, kde by mohla být alternativou k antibiotikům, která zemědělci hojně používají.

Metoda je velmi účinná, říká Alejandro Chavez z Kolumbijské univerzity v New Yorku. "Celkově je takový přístup určitě možný."

Takto účinné konjugativní plazmidy však mají potenciální rizika, říká Chavez. Pokud by se něco pokazilo, mohly by plazmidy nakonec šířit nežádoucí geny.

Aby se nic takového nemohlo stát, plánuje Rodrigue zajistit, aby plazmidy po léčbě nepřetrvávaly. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je odstranit geny, které plazmidy potřebují k replikaci, takže brzy zaniknou.
Přečtěte si více: Sobecké geny proti sobě bojují pomocí systémů CRISPR, které ničí DNA.

Další možností je přimět systém CRISPR, aby se na plazmidy zaměřil a zničil je až po určité prodlevě - časovaný sebedestrukční systém. "To je další krok, pokud jde o biologické omezení," říká Rodrigue.

Probiotické bakterie vyzbrojené CRISPR účinně fungují jako vysoce selektivní antibiotika. Mohly by se používat k léčbě infekcí všude tam, kde mohou bakterie v těle přežívat, od kůže až po močový měchýř.

Kromě toho je mnoho zdravotních potíží, od rakoviny po Crohnovu chorobu, spojeno se změnami v lidském mikrobiomu, říká Rodrigue. Často není jasné, kde jsou tyto změny příčinou a kde důsledkem.

Mít nástroj, který nám umožní mikrobiom měnit, nám to pomůže zjistit a mohlo by to vést k novým způsobům léčby. "Mohli bychom to využít jako způsob, jak změnit mikrobiom ve prospěch zdraví, a ne nemoci," říká Rodrigue.

Zdroj: New Scientist
zpět

U lidí evropského původu se během 10 000 let vyvinula odolnost vůči tuberkulóze


Starobylá DNA ukazuje, že lidé evropského původu v průběhu staletí ztratili variantu genu spojenou s náchylností k tuberkulóze (TBC).

Tuberkulóza je jednou z nejsmrtelnějších chorob na světě a způsobuje ji bakterie Mycobacterium tuberculosis. Lidé, jejichž DNA obsahuje dvě kopie genetické varianty zvané P1104A, mají větší pravděpodobnost, že se u nich po nakažení touto bakterií rozvinou příznaky TBC.

Gaspard Kerner z Pasteurova institutu ve Francii a jeho tým analyzovali moderní lidskou DNA z celého světa a porovnali ji s více než 1000 vzorky starověké DNA Evropanů z posledních 10 000 let.

Zjistili, že tato varianta se poprvé objevila v DNA v malém množství přibližně před 8500 lety v západní Eurasii. Pomocí simulací a demografických modelů k datování původu a pohybu této varianty tým předpověděl, že mohla vzniknout ve stejné oblasti přibližně před 30 000 lety, tedy dlouho před existencí TBC v Evropě. "Mohla se objevit náhodně, podobně jako když u zvířat dochází k mutacím v genomu," říká Kerner.

Ve střední Evropě se pak rozšířila před 5000 lety a nejvyšší frekvence dosáhla před 3000 lety, kdy bylo nositelem P1104A asi 10 % populace.

Podle Kernera se v té době mohla šířit, aniž by ovlivnila náchylnost jedince k tuberkulóze, protože mnoho lidí mělo pouze jednu kopii této varianty.
Přečtěte si více: DNA odhalila, že Římané pomohli rozšířit tuberkulózu na třech kontinentech.

Frekvence této varianty se drasticky snížila před 2000 lety, tedy přibližně v době, kdy se rozšířily moderní bakterie TBC. Podle Kernera to mohlo být způsobeno tím, že byla pod silným negativním výběrem TBC, protože díky rostoucí migraci lidé s větší pravděpodobností zdědili dvě kopie této varianty, a stali se tak náchylnějšími k TBC.

"Jedinci nesoucí tuto mutaci mohli umírat rychleji než ostatní jedinci," říká. Šíření tuberkulózy v této době mohla napomoci migrace, která zvýšila počet obyvatel a přinesla do Evropy nové bakterie a nemoci.


Zatímco u současných Evropanů a Američanů je tato varianta nyní vzácná, v afrických a východoasijských populacích se nevyskytuje. Podle Kernera to odpovídá zjištěním, že P1104A se objevil v Eurasii a že za dnešním výskytem TBC v Africe a Asii mohou stát jiné geny.

"Lidé stále onemocní tuberkulózou, a to jak v Evropě, tak i jinde," říká Vegard Eldholm z Norského institutu veřejného zdraví. TBC se vyvine přibližně u 10 % osob nakažených touto bakterií. "To by mohlo odrážet dlouhou historii koevoluce a to, že se lidé přizpůsobili tomu, aby infekci zvládli. Evoluce však potřebuje čas, aby gen vyčistila," říká Eldholm.

Zdroj: New Scientist
zpět

První složitá buňka mohla mít místo jednoho jádra desítky jader


Našeho nejvzdálenějšího předka jsme si možná představovali špatně. První složitá buňka byla možná větší a vnitřně ještě složitější, než kdokoli tušil - a to jí možná pomohlo přežít.

Před více než miliardou let dala evoluce vzniknout první složité buňce. Často si ji představujeme jako amébu nebo bílou krvinku: zhruba kulovitou kapku s jediným balíčkem DNA v jádru.

Nová studie však tvrdí, že je to špatně. Místo toho tvrdí, že první složitá buňka byla mnohem větší a neměla jen jeden balíček DNA: měla jich několik, možná desítky. Podle vědců by jí více kopií genů pomohlo přežít a přizpůsobit se.

"Je to opravdu zajímavá nová myšlenka," říká Emmanuelle Javauxová z univerzity v belgickém Liège, která se na studii nepodílela. Většinu vědců podle ní nikdy ani nenapadlo zpochybnit počet zásob DNA.

Buňky jsou nedílnou součástí života. Jsou to bublinovité schránky, které obsahují DNA, bílkoviny a další životně důležité molekuly. Většina živých buněk má poměrně jednoduchou vnitřní strukturu a řadí se do jedné ze dvou skupin: bakterie a archea. Některé - skupina zvaná eukaryota - však mají větší a složitější buňky. Eukaryotická buňka má centrální jádro, kde je uložena DNA, a tělíska ve tvaru klobásy zvaná mitochondrie, která ji zásobují energií.

Všichni živočichové, rostliny a houby jsou eukaryota, a proto je událost, kterou byl vznik eukaryot, klíčová pro pochopení vývoje složitého života. Jedná se o hluboce záhadnou událost, ale víme, že šlo o jakési spojení archaické buňky a bakterie, při kterém se z bakterie stala první mitochondrie.

Výsledkem bylo obrovské zvýšení energie pro hostitelskou buňku, ale také spousta nových problémů. První eukaryota měla v podstatě dvě sady genů - jednu archeální a druhou bakteriální - a ty by se navzájem narušily. Riziko smrtelných mutací muselo být vysoké.

V posledních pěti letech Sriram Garg a William Martin z Düsseldorfské univerzity v Německu navrhli jeden způsob, jak se s tím první eukaryota mohla vypořádat. Řešením podle nich bylo, že se buňka zvětšila a hostila více jader. "Mluvíme o hostitelské buňce, která se nedělí, ale jádro se nadále dělí," říká Garg.

Mít více jader by prvním eukaryotům poskytlo nárazník. Pokud by se jedna kopie genu poškodila, jiné jádro by mělo stále funkční verzi. Výsledkem by bylo, že by buňka sama mohla zažít výhody genetické mutace bez nevýhod. Nejenže by bylo méně pravděpodobné, že smrtelná genetická mutace eukaryota zabije, ale se všemi těmi jádry by byla větší šance, že daný gen v jednom jádře zmutuje do podoby, která výrazně zlepší schopnost eukaryota přežít ve svém prostředí.

"Umožňuje to větší flexibilitu, větší genetickou rozmanitost," souhlasí Javaux.
Přečtěte si více: Záhadní mikrobi měnící místo lidstva ve stromu života

Nyní má Garg důkazy. Vícejaderné buňky jsou mezi eukaryoty rozšířené: jsou velmi časté u hub a naše těla obsahují kostní buňky zvané osteoklasty, které jsou vícejaderné. Garg a jeho kolegové shromáždili údaje o 106 skupinách eukaryot a zaznamenali, které z nich vytvářejí vícejaderné buňky.

Na základě toho, jak jsou jednotlivé skupiny příbuzné, se vědci dopracovali ke společnému předkovi všech z nich. Došli k závěru, že schopnost tvořit vícejaderné buňky pravděpodobně pochází od posledního společného předka všech moderních eukaryot.

To je zajímavé, říká Javaux, ale "nejsem si jistý, zda to stačí k důkazu". Klíčovou otázkou - kterou Garg uznává - je, že nevíme, jak většina eukaryotických vícejaderných buněk vzniká. Může k tomu dojít, když se buňka nedělí - což je to, co Garg navrhuje pro první eukaryota -, ale může k tomu dojít také při splynutí dvou nebo více buněk. "Pokud neznáme původ tohoto stavu v každé nadskupině, je těžké říci, zda se jedná o stav předků nebo o konvergenci evoluce," říká Javaux.

Zdroj: New Scientist
zpět

Geneticky upravené bakterie se naučily hrát piškvorky


   Bakterie E. coli upravené tak, aby fungovaly jako elektronické součástky zvané memristory, lze nastavit tak, aby fungovaly jako jednoduchá neuronová síť, a naučit je hrát nanečisto.

Poprvé se lidem podařilo hrát s bakteriemi piškvorky - známé také jako nuly a křížky. Nešlo o obyčejné bakterie, ale o bakterie E. coli, které byly rozsáhle geneticky modifikovány a nastaveny tak, aby fungovaly jako jednoduchá neuronová síť, tedy forma umělé inteligence.

Tento přístup by mohl mít nejrůznější využití, od vytváření živých materiálů schopných se učit až po vytváření "chytrých" mikrobiomů, říká Alfonso Jaramillo ze španělské Národní rady pro výzkum.

On a jeho tým začali s kmenem E. coli geneticky modifikovaným tak, aby vnímal 12 různých chemických látek a reagoval změnou aktivity libovolných genů, které si výzkumníci vybrali. Tento kmen, nazvaný Marionette, vytvořila v roce 2019 jiná skupina.

Jaramillo a jeho kolegové kmen Marionette dále upravili tak, aby měl četné kopie dvou kousků kruhové DNA, tzv. plazmidů, z nichž každý kódoval jiný fluorescenční protein: jeden červený a jeden zelený.

Poměr počtu těchto dvou plazmidů - a tedy i barva fluorescence bakterie - není předem dán a lze jej měnit pomocí 12 chemikálií a některých antibiotik. Bez jakéhokoli dalšího vstupu zůstává tento poměr konstantní, a je tedy určitou formou paměti.

A co víc, když bakterie dostanou další vstup, výstup - barva vyplývající z poměru fluorescenčních proteinů - závisí na předchozím poměru. To znamená, že se bakterie chovají stejně jako elektronická součástka zvaná memristor, která se používá k výrobě počítačových čipů napodobujících fungování synapsí v mozku. Jaramillo tyto výtvory nazývá "memregulony".

Tým se rozhodl naučit tyto memregulony hrát hru tic-tac-toe, protože to je měřítko, které se často používá k demonstraci nových přístupů ve výpočetní technice. Bakterie byly pěstovány v osmi jamkách odpovídajících vnějším čtvercům mřížky tic-tac-toe.

Pro zjednodušení tým předpokládal, že lidský hráč vždy začíná a dává křížek do středového čtverce. První bakteriální nula je pak umístěna do čtverce odpovídajícího jamce s nejčervenější barvou.

Dále hraje člověk a bakterie jsou "informovány" o tahu jednou z chemických látek, které mohou vycítit, že jsou přidány do každé jamky - každá chemická látka odpovídá jednomu čtverci. Tím se změní poměr bílkovin v každé jamce, což naznačuje další tah. Každá hra trvá několik dní, protože bakterie potřebují čas na to, aby zareagovaly.

"Na začátku hrají bakterie náhodně," říká Jaramillo. Lze je však vycvičit tím, že jamky, které zahrají špatný tah, "potrestáme" dávkou antibiotik.

Po osmi tréninkových hrách se z bakterií stali zkušení hráči, říká Jaramillo. Tým simuloval, jak trénované sady bakterií hrají hry, a tyto simulace ukázaly, že by mohly porazit nezkušené lidi. Po tréninkové fázi, v níž bakterie pokaždé prohrály, však vědci žádné další hry nehráli, takže E. coli zatím člověka v piškvorkách skutečně neporazily. "Neobtěžovali jsme se hrát tyto vítězné hry," říká Jaramillo.
Přečtěte si více: Zjistil jsem, že se jedná o pokusy, které se týkají mozku: Multitaskingové čipy, které se vyrovnají lidské mysli

"Jde o působivou ukázku přizpůsobení složitého biologického systému k plnění zcela umělého úkolu," říká Joanne Macdonaldová z University of the Sunshine Coast v Austrálii. V roce 2006 Macdonaldová vytvořila počítač na bázi DNA, který byl neporazitelný v piškvorkách.

"Hra tic-tac-toe s bakteriemi je vynikající ukázkou jejich inovativní práce," říká Sangram Bagh ze Sahova institutu jaderné fyziky v Indii, který vede jednu ze dvou skupin, které již dříve vytvořily umělé neuronové sítě na bázi bakterií.

Není přesvědčen, že sestava Jaramilla a jeho týmu splňuje definici umělé neuronové sítě. "Ale i tak je to dobrá strategie," říká Bagh.

Jaramillo říká, že jeho systém je jednoduchou formou neuronové sítě známou jako jednovrstvá lineární umělá neuronová síť. Jeho tým již vytváří složitější neuronové sítě s bakteriemi, které mohou provádět úkoly, jako je rozpoznávání rukopisu, říká. "Mohou dělat velmi sofistikované věci."

Zdroj: New Scientist
zpět

Geneticky upravené bakterie se naučily hrát piškvorky


Geneticky upravené bakterie se naučily hrát piškvorky
Bakterie E. coli upravené tak, aby fungovaly jako elektronické součástky zvané memristory, lze nastavit tak, aby fungovaly jako jednoduchá neuronová síť, a naučit je hrát piškvorky. Poprvé se lidem podařilo hrát s bakteriemi piškvorky - známé také pod názvem "noughts and crosses". Nejednalo se o obyčejné bakterie, ale o bakterie E. coli, které byly rozsáhle geneticky modifikovány a nastaveny tak, aby fungovaly jako jednoduchá neuronová síť, což je forma umělé inteligence.

Tento přístup by mohl mít nejrůznější využití, od vytváření živých materiálů schopných se učit až po vytváření "chytrých" mikrobiomů, říká Alfonso Jaramillo ze španělské Národní rady pro výzkum.

On a jeho tým začali s kmenem E. coli geneticky modifikovaným tak, aby vnímal 12 různých chemických látek a reagoval změnou aktivity libovolných genů, které si výzkumníci vybrali. Tento kmen, nazvaný Marionette, vytvořila v roce 2019 jiná skupina. Jaramillo a jeho kolegové kmen Marionette dále upravili tak, aby měl četné kopie dvou kousků kruhové DNA, tzv. plazmidů, z nichž každý kódoval jiný fluorescenční protein: jeden červený a jeden zelený.

Poměr počtu těchto dvou plazmidů - a tedy i barva fluorescence bakterie - není předem dán a lze jej měnit pomocí 12 chemikálií a některých antibiotik. Bez jakýchkoli dalších vstupů zůstává tento poměr konstantní, a je tedy určitou formou paměti.

A co víc, když bakterie dostanou další vstup, výstup - barva vyplývající z poměru fluorescenčních proteinů - závisí na předchozím poměru. To znamená, že se bakterie chovají stejně jako elektronická součástka zvaná memristor, která se používá k výrobě počítačových čipů napodobujících fungování synapsí v mozku. Jaramillo tyto výtvory nazývá "memregulony". Tým se rozhodl naučit tyto memregulony hrát hru tic-tac-toe, protože to je měřítko, které se často používá k demonstraci nových přístupů v oblasti počítačů. Bakterie byly pěstovány v osmi jamkách odpovídajících vnějším čtvercům mřížky tic-tac-toe.

Pro zjednodušení tým předpokládal, že lidský hráč vždy začíná a dává křížek do středového čtverce. První bakteriální nula je pak umístěna do čtverce odpovídajícího jamce s nejčervenější barvou.

Dále hraje člověk a bakterie jsou "informovány" o tahu jednou z chemických látek, které mohou vycítit, že jsou přidány do každé jamky - každá chemická látka odpovídá jednomu čtverci. Tím se změní poměr bílkovin v každé jamce, což naznačuje další tah. Každá hra trvá několik dní, protože bakterie potřebují čas na to, aby zareagovaly.

"Na začátku hrají bakterie náhodně," říká Jaramillo. Lze je však vycvičit tím, že jamky, které zahrají špatný tah, "potrestáme" dávkou antibiotik.

Po osmi tréninkových hrách se z bakterií stali zkušení hráči, říká Jaramillo. Tým simuloval, jak trénované sady bakterií hrají hry, a tyto simulace ukázaly, že by mohly porazit nezkušené lidi. Po tréninkové fázi, v níž bakterie pokaždé prohrály, však vědci žádné další hry nehráli, takže E. coli zatím člověka v piškvorkách skutečně neporazily. "Neobtěžovali jsme se hrát tyto vítězné hry," říká Jaramillo. "[Je to] působivá ukázka adaptace složitého biologického systému k plnění zcela umělého úkolu," říká Joanne Macdonaldová z University of Sunshine Coast v Austrálii. V roce 2006 Macdonaldová vytvořila počítač na bázi DNA, který byl neporazitelný v piškvorkách.

"Hra piškvorky s bakteriemi je vynikající ukázkou jejich inovativní práce," říká Sangram Bagh ze Sahova institutu jaderné fyziky v Indii, který vede jednu ze dvou skupin, které již dříve vytvořily umělé neuronové sítě na bázi bakterií.

Není přesvědčen, že sestava Jaramilla a jeho týmu splňuje definici umělé neuronové sítě. "Ale i tak je to dobrá strategie," říká Bagh.

Jaramillo říká, že jeho systém je jednoduchou formou neuronové sítě známou jako jednovrstvá lineární umělá neuronová síť. Jeho tým již vytváří složitější neuronové sítě s bakteriemi, které mohou provádět úkoly, jako je například rozpoznávání rukopisu, říká. "Mohou dělat velmi sofistikované věci."

Zdroj: New Scientist
zpět

Muž, kterému bylo transplantováno prasečí srdce, zemřel po detekci prasečího viru


K úmrtí prvního člověka, kterému bylo transplantováno srdce ze zvířete, možná přispěl prasečí virus.

David Bennett zemřel v březnu ve věku 57 let, dva měsíce po transplantaci. Bennett, který trpěl těžkým srdečním selháním, byl považován za příliš nemocného na to, aby dostal lidské srdce, a tak mu byl ze soucitu transplantován prasečí orgán. Na praseti, které orgán dodalo, bylo provedeno deset genetických změn, aby se zabránilo odmítnutí srdce, přičemž čtyři prasečí geny byly odstraněny a šest lidských genů přidáno.

Zpočátku se zdálo, že se Bennettovi daří dobře, nicméně lékaři, kteří stáli za transplantací, nyní odhalili, že se v týdnech před jeho smrtí pokoušeli léčit prasečí cytomegalovirovou infekci.

Transplantační chirurg Bartley Griffith z Marylandské univerzity oznámil přítomnost cytomegaloviru v přednášce pro Americkou transplantační společnost 20. dubna. "Začínáme se dozvídat, proč zemřel," řekl pro MIT Technology Review.

MIT Technology Review uvádí, že podle Griffitha mohla být příčinou selhání prasečího srdce virová infekce, nikoli Bennettův imunitní systém, který orgán odmítl. "Neexistuje žádný důkaz, že by virus způsobil infekci u pacienta nebo infikoval jiné tkáně či orgány než srdce," říká mluvčí Marylandské univerzity.

Cytomegaloviry jsou příbuzné herpes virům, které způsobují opary a pásový opar. Jakmile jsou zvířata infikována, virová DNA zůstává uvnitř některých buněk. Jejich imunitní systém obvykle udržuje virus pod kontrolou, ale pokud je zvíře oslabené, virus se může reaktivovat a způsobit další infekce.

Bennett by neměl proti prasečímu cytomegaloviru žádnou imunitu, což by viru dávalo šanci reaktivovat se a infikovat transplantované srdce. Podle Joachima Dennera ze Svobodné univerzity v Berlíně v Německu virus lidské buňky neinfikuje. Bennett také užíval imunosupresivní léky, které mohly zabránit jeho imunitnímu systému plně reagovat.

Virus byl poprvé zjištěn v krvi odebrané 20 dní po Bennettově transplantaci. Tým vyzkoušel různé způsoby léčby, včetně léku používaného k léčbě infekcí způsobených lidským cytomegalovirem, zvaného cidofovir, a zdálo se, že se Bennett zotavuje, než se jeho stav rychle zhoršil. Když Bennettův imunitní systém začal reagovat na virus, mohl vyvolat zánětlivou reakci známou jako cytokinová bouře, která poškodila srdce, říká Griffith.

V roce 2020 Denner a jeho kolegové zjistili, že paviáni nežijí tak dlouho, pokud se u nich po transplantaci prasečího srdce objeví infekce cytomegalovirem prasat. Nikdo však nemůže s jistotou říci, do jaké míry virus přispěl k Bennettově smrti, říká Denner. "Byl velmi, velmi nemocný."

Prasata chovaná za účelem poskytnutí orgánů jsou chována ve speciálních čistých zařízeních, aby se v nich nevyskytovaly patogeny. To, že se virus před transplantací nepodařilo odhalit, mohlo být způsobeno nedostatečnou citlivostí testů, říká Denner. Vyvinul citlivé testy na detekci prasečího cytomegaloviru, které jeho laboratoř použila v roce 2016 k detekci viru u prasat chovaných pro biomedicínský výzkum. Tyto testy byly pozitivní i u vzorků, které byly při testování v laboratořích v USA negativní.

"Testy, na které odkazuje výzkumník ve vašem článku, jsou experimentální [a] v době této transplantace nebyly našim chirurgům-vědcům k dispozici," říká mluvčí marylandské univerzity na otázku, zda tyto testy Griffithův tým použil.

Odhalit latentní infekce - kdy virová DNA leží v několika buňkách a žádné viry se nevytvářejí - je obtížnější než identifikovat aktivní infekce, ale lze to provést dvěma způsoby. Prvním je hledání virové DNA ve vzorcích krve nebo tkání. Druhým způsobem je hledání protilátek proti viru. Dennerova laboratoř používá obě metody. Není jasné, které testy byly provedeny před Bennettovou transplantací.

"Zdravé dárcovské prase použité pro xenotransplantaci bylo několikrát vyšetřeno na přítomnost patogenů. Bylo testováno těsně před odesláním do Marylandu a těsně před transplantací o několik dní později. Testování probíhalo podle protokolů, které byly schváleny americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V souvislosti s plány na budoucí klinické testy se vyvíjejí a ověřují sofistikovanější testovací techniky, aby se zajistilo, že tento virus nezůstane neodhalen," říká mluvčí Marylandu.

Pokud virus přispěl k Bennettově smrti, a ne proto, že by jeho imunitní systém orgán odmítl, výsledky Dennerovy studie na paviánech naznačují, že ostatní příjemci transplantátu mohou žít déle, pokud dostanou srdce bez viru. Podle Dennera lze zaručit, že prasata nebudou obsahovat prasečí cytomegalovirus, pokud je odstavíme 24 hodin po narození.

Společnost Revivicor, dceřiná společnost United Therapeutics, vyvinula prase, které stálo za Bennettovou transplantací, a k detekci viru se nevyjádřila. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se společnosti dopustily pochybení. Ani jedna z firem neodpověděla na žádost časopisu New Scientist o komentář před zveřejněním.

Zdroj: New Scientist
zpět

V meteoritech byly nalezeny všechny čtyři klíčové stavební kameny DNA


Ve vzorcích meteoritů jsme nyní objevili všechny čtyři stavební kameny DNA, což naznačuje, že vesmírné horniny mohly tyto sloučeniny dopravit na Zemi a přispět tak ke vzniku života.

Všechny čtyři klíčové stavební kameny DNA byly nyní nalezeny v meteoritech, což naznačuje, že vesmírné horniny mohly tyto sloučeniny dopravit na Zemi a přispět tak ke vzniku života.

DNA má spirálovitou schodišťovou strukturu, v níž každý stupeň tvoří dvojice molekul zvaných nukleobáze. Dvě z těchto čtyř nukleobází - adenin a guanin, které patří do skupiny chemických sloučenin nazývaných puriny - byly poprvé zjištěny v meteoritech v 60. letech 20. století.

Nyní Yasuhiro Oba z japonské univerzity Hokkaido a jeho kolegové objevili v několika meteoritech zbývající dvě nukleobáze DNA, cytosin a thymin, známé jako pyrimidiny.

Tým nalezl tyto nukleobáze v přibližně 2 gramech horniny ze tří meteoritů: Murchison, Murray a Tagish Lake. Předpokládá se, že meteority Murchison a Murray, které dopadly na Zemi v polovině 20. století, pocházejí z doby před nejméně 5 miliardami let. Meteorit Tagish Lake se stejně jako Země pravděpodobně zformoval před 4,5 miliardami let a na naši planetu dopadl zhruba před dvaceti lety.

Oba týmy rozemlely každý vzorek horniny na prášek, který přidaly do vody, a poté pomocí ultrazvukových vln rozdělily částice do vrstev. Poté skupina použila hmotnostní spektrometrii k identifikaci sloučenin podle jejich molekulové hmotnosti.

"Existoval důvod, proč cytosin a thymin v meteoritech nebyly až dosud nikdy zaznamenány ... tyto sloučeniny se vyskytují ve velmi stopovém množství, což vyžadovalo metodu se schopností měřit tak malá množství," říká Michael Callahan z Boise State University v Idahu.

Mohly tyto sloučeniny pocházet z kontaminace? V půdě v okolí místa dopadu meteoritu Murchison v Austrálii se relativní množství nukleobází podstatně liší od množství v meteoritu, což naznačuje, že nukleobáze do horniny přišly z vesmíru.

"Jsem přesvědčen, že tato data neodrážejí pozemskou kontaminaci," říká Bradley De Gregorio z Naval Research Laboratory ve Washingtonu.

Horniny obsahující nukleobáze mohly na Zemi dopadnout před 4 až 3,8 miliardami let, v období pozdního těžkého bombardování. To předchází nejstarším známým nesporným fosiliím mikrobů, které jsou staré asi 3,4 miliardy let.

Oba týmy také zjistily vyšší koncentraci nukleobází v půdě, na kterou meteorit Murchison dopadl, než v samotném meteoritu.

"Pokud jsou tyto výsledky reprezentativní pro typické koncentrace pyrimidinů v meteoritech," říká Callahan, "pak by [nukleobáze přítomné na] Zemi byly pravděpodobně zodpovědné za vznik genetického materiálu spíše než vstupy z mimozemské dodávky."

Zdroj: New Scientist
zpět

Čeští vědci odhalili unikátní struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy


Speciální struktury, nazývané guaninové kvadruplexy (G4), objevil tým českých výzkumníků v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy. Odborníci zjistili, že tyto struktury hrají důležitou roli při množení viru a je možné na ně cílit při hledání nových antivirotik.

Během testování potenciálních chemických látek, které rozpoznávají tyto G4 struktury, navíc vědci našli slibné molekuly s vysokým antivirovým účinkem. Tyto látky mohou v budoucnu rozšířit repertoár možných léčiv.

Virus klíšťové encefalitidy způsobuje závažné onemocnění nervové soustavy. V posledních letech celosvětově vzrůstá počet případů, a to i přesto, že je k dispozici účinné očkování. V případě nákazy však zatím právě nejsou dostupná žádná vhodná antivirotika, proto jsou pacienti odkázáni pouze na podpůrnou léčbu.

Na výzkumu tzv. G4 u viru klíšťové encefalitidy spolupracovali biofyzici a virologové z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, českobudějovického Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR, Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně a České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze.

„Struktura guaninových kvadruplexů byla známá už u některých jiných virů. U viru klíšťové encefalitidy ale ještě nikým popsána nebyla. Proto jsme se rozhodli prozkoumat genom tohoto viru a zjistit, zda se tam guaninové kvadruplexy vyskytují a jakou mají strukturu. Zaměřili jsme se i na to, jak mohou ovlivňovat virovou infekci v hostitelských buňkách,“ přiblížil hlavní autor studie Jiří Holoubek z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, který je rovněž doktorandem na Přírodovědecké fakultě MU.

Je možné na ně cílit chemickými látkami

Nalezení guaninových kvadruplexů v genomu viru klíšťové encefalitidy probíhalo ve spolupráci s týmem biofyziků.

„Pomocí bioinformatických metod jsme vytipovali, na kterých místech genomu se tyto struktury vytvářejí, a charakterizovali jsme je. Na molekulární úrovni in vitro, tedy ve zkumavce, jsme také sledovali aktivitu molekul, které jsou schopné guaninové kvadruplexy rozpoznávat,“ uvedla Klára Bednářová z Biofyzikálního ústavu AV ČR, druhá hlavní autorka studie.

Biologové pak výsledky ověřovali při reálné infekci v buňkách napadených živým virem. Ukázalo se, že G4 hrají klíčovou roli při množení viru v hostitelské buňce, dále že jejich struktura významně ovlivňuje životaschopnost a biologické vlastnosti viru a že je možné na ně cílit chemickými látkami, které zabrání virové infekci.

Vědci identifikovali několik molekul, které vykazovaly antivirový účinek, a v budoucnu by se tak mohly stát možnými kandidáty pro vývoj nové generace protivirových léčiv.

Studie vznikla v rámci řešení projektu financovaného Grantovou agenturou ČR, jehož garanty jsou Daniel Renčiuk (Biofyzikální ústav AV ČR) a Luděk Eyer (Výzkumný ústav veterinárního lékařství).


Zdroj: Novinky.CZ
zpět

Šance na zpomalení stárnutí? Vědci omladili kožní buňky o 30 let


Odborníkům z Univerzity v Cambridgi se povedlo omladit kožní buňky 53leté ženy do podoby, jakou mají buňky 23letého člověka. Doufají, že jejich poznatky budou v budoucnu využitelné pro omlazení buněk i dalších tělesných orgánů. Cílem britského výzkumu je vyvinout léčbu nemocí vázaných na přibývající věk, např. diabetu, nemocí srdce a neurologických poruch. Šéf výzkumu profesor Wolf Reik v rozhovoru se zpravodajskou stanicí BBC řekl, že doufá, že jednou bude možné stárnoucím lidem zachovat zdraví déle.
„O něčem takovém jsme snili. Z mnoha běžných potíží se s věkem stávají vážné nemoci a je úžasné přijít na to, jak lidem pomoci,“ nechal se slyšet. Doplnil, že jeho tým právě věří, že totéž se v budoucnu dokáže i s jinými tkáněmi v těle. Při tzv. zmlazování kůže byly použity postupy známé z výzkumu, který v roce 1996 vedl k narození naklonované ovce Dolly.

Studie ve velmi rané fázi.

Výsledek cambridgeského týmu byl zveřejněn v časopise eLife a Reik upozornil, že jde o výzkum ve velmi raném stadiu. Předtím, než bude moci být technologie přenesena z laboratoře na kliniku, je třeba překonat mnoho problémů. To, že se poprvé podařilo ukázat, že je omlazení kožních buněk možné, je ale podle něj důležitý krok vpřed.Výchozím bodem výzkumu byly poznatky z Roslinova institutu v Edinburghu, kde se v 90. letech podařilo naklonovat ovci z kožní buňky dospělého jedince. Původním cílem týmu z Roslinova institutu nebylo vytvářet klony zvířat nebo lidí, ale lidské embryonální kmenové buňky, které by mohly růst v určitých tkáních jako svaly, chrupavky či nervové buňky a nahradit vyčerpané orgány. Později technologii zjednodušil japonský vědec Šinja Jamanaka, laureát Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii. Dokázal vytvořit indukovanou pluripotentní kmenovou buňku, která je připravená uměle a může z ní vzniknout v dospělém organismu jakákoli buňka. Jeho metoda se označuje jako IPS.Jak v případě při klonování Dolly, tak v případě IPS musí kmenové buňky narůst do buněk a tkání potřebných pro pacienta. Je to složitý proces a navzdory mnohaletému úsilí je využitelnost k léčbě nemocí velmi omezená.

Metoda IPS zvyšuje riziko rakoviny

Reikův tým použil techniku IPS na kožních buňkách 53leté ženy, přičemž zkrátil délku jejich pobytu v chemikálii z 50 na 12 dní. Člen týmu Dilgeet Gill řekl, že ho ohromilo, když zjistil, že se buňky nezměnily v embryonální kmenové buňky, ale „omládly“ tak, že vypadaly a chovaly se, jako by byly odebrány člověku starému 23 let.Proces nelze rychle zavádět na klinikách, protože metoda IPS zvyšuje riziko rakoviny. Reik řekl, že věří, že když je nyní zřejmé, že lze buňky omladit, může jeho skupina přijít na alternativní a bezpečnou technologii. „Konečným cílem je prodloužit lidem zdraví, ne život, takže lidé budou moci stárnout zdravěji,“ řekl.


Zdroj: Novinky.CZ
zpět

Početný tým vědců konečně dokončil dekódování posledních 8 % lidského genomu


Tým 99 vědců z celého světa dnes v odborném časopise Science zveřejnil kompletní podobu lidského genomu.

Tento průlom přichází téměř dvacet let poté, co projekt lidského genomu přišel s podobným tvrzením, když ignoroval úseky DNA, které byly tehdy považovány za nedůležité.

"Tato nová sekvence znamená, že jsme vstoupili na začátek nové etapy," říká neurogenetik Erich Jarvis, který je spoluautorem nového článku, v rozhovoru pro IE.

"Díky kompletním genomům si mohu začít klást nové biologické otázky, které dříve nebyly možné," dodává.

Průlom se připravoval desítky let

Nový soubor dat představuje mimořádně dlouhou sekvenci pouhých čtyř písmen - A, T, C a G -, která reprezentují čtyři molekuly kódující lidské geny.

Na rozdíl od genomu představeného v roce 2003 zahrnuje dnešní oznámení vysoce opakující se (ale zásadně důležité) oblasti genomu, které byly pro vědce v 90. letech a na počátku nového tisíciletí příliš obtížné na to, aby je rozebrali. Celý genom má více než tři miliardy písmen. To znamená, že kdyby byl vytištěn dvanáctibodovým písmem, váš genetický kód by se táhl od Houstonu až po Boston.

Průlom byl možný díky tomu, že vědci mají lepší technologie a dokonalejší znalosti genomiky než před dvaceti lety. Bylo také zapotřebí hodně spolupráce.

Vědci zdokonalili starší techniky

Téměř každá buňka v těle obsahuje celý genom člověka, zaznamenaný v přesné molekulární struktuře jeho DNA. Molekuly reprezentované písmeny A, T, C a G jsou uspořádány v sekvenci podél délky DNA. Kdybychom ji rozpletli a natáhli, DNA obsažená v jedné buňce by byla dlouhá zhruba osm stop. Takto ovšem DNA v našich buňkách neexistuje. Evoluce vedla živé organismy k objevení nejrůznějších inovativních způsobů, jak DNA složit do souboru tak malých balíčků, že se snadno vejdou do buněčného jádra.

Vědci čtou DNA tak, že ji rozřežou na kousky, které jsou dostatečně malé, aby je zvládla stávající technologie. Jedním z důvodů, proč se vědcům podařilo rozluštit kompletní genom až nyní, je to, že novější přístroje jsou schopny přečíst delší kousky než kdykoli předtím. Za ideálních podmínek dokáže nejmodernější stroj přečíst fragmenty DNA dlouhé několik set tisíc párů bází.

"DNA fyzicky prochází tímto pórem," říká Jarvis. "Jak prochází, pór odečítá jednotlivé páry bází."

Výzkumníci nečtou pouze jednu kopii DNA. Vypěstovali speciální buňky, které vytvářejí desítky identických kopií. Ty jsou rozsekány na fragmenty a čteny současně.

"Představte si, že váš telefon je velmi tenká destička vyplněná miliony pórů a DNA prochází všemi póry současně... chcete, aby stejná sekvence prošla někde 30 až 50krát," říká. "Pak chcete informace zprůměrovat."

Méně chyb pomohlo vědcům sestavit kompletní genom

Tato redundance umožňuje najít a opravit chyby. Nejenže chyby představují překážku pro vědce, kteří budou tento soubor dat používat ve svém dalším výzkumu. Chyby také přidávají další vrstvu obtíží pro výzkumníky, kteří mají za úkol znovu sestavit fragmenty do kompletního genomu.

Komerčně dostupné algoritmy jsou schopny získat správně zhruba 97 nebo 98 procent DNA sekvence, říká Jarvis, "ale ve zbývajících dvou procentech jsou stále chyby". Tyto chyby představují obrovskou výzvu, pokud se vyskytují ve vysoce repetitivních a "obtížně sekvenovatelných oblastech, kde je těžké odlišit jednu kopii od druhé".

Člen Jarvisovy laboratoře Giulio Formenti vyvinul algoritmus, který slouží jako "poslední kontrola přesnosti sekvence... k vyčištění posledních dvou procent," říká Jarvis.

Tento příspěvek - kromě mnoha dalších od výzkumníků z celého světa - umožnil těmto badatelům doplnit chybějící úseky genomu.

Vědci plánují sekvenovat mnohem více genomů

Tím však snaha o rozluštění a pochopení lidského genomu a jeho vlivu na organismy zdaleka nekončí. Bioinformatik Adam Phillippy, jeden z vedoucích projektu, říká, že "[p]rávě dokončit sekvenci lidského genomu bylo jako nasadit si nové brýle. Nyní, když vše jasně vidíme, jsme o krok blíže k pochopení toho, co to všechno znamená."

Díky tomu, že máme k dispozici jeden kompletní genom, jsme o velký krok blíže k personalizované medicíně, o které vědci mluví již desítky let. "V budoucnu, až si někdo nechá sekvenovat svůj genom, budeme schopni identifikovat všechny varianty v jeho DNA a využít tyto informace k lepšímu vedení jeho zdravotní péče," říká Phillippy.

Nový genom je také důležitým krokem pro výzkumníky, kteří potřebují kompletní genom z jiných důvodů. Jarvis spoluvede úsilí o sekvenování stovek kompletních genomů lidí z celého světa.

"Cílem je vytvořit co nejúplnější lidský genom, který by představoval mnohem větší část lidské rozmanitosti," říká.

Zdroj: Interesting Engineering
zpět

Úprava genů pomocí metody CRISPR zvyšuje výnosy rýže a kukuřice až o 10 procent


Podle nové studie by vypnutí určitého genu u kukuřice a rýže mohlo zvýšit výnosy zrna o 10 %, respektive o 8 %. Prozkoumáním podobných genů u jiných obilovin by se mohla zvýšit celosvětová produkce plodin.

Kukuřice a rýže jsou základními potravinami na celém světě a každá z nich má odlišnou historii pěstování pro masovou produkci. Předpokládá se, že kukuřice pochází z Mexika, zatímco rýže z Číny. Navzdory nezávislému vývoji těchto druhů si rostlinní biologové všimli, že mají některé velmi podobné znaky. Tomuto jevu se říká konvergentní evoluce.

Aby tyto podobnosti prozkoumali, Xiaohong Yang z Čínské zemědělské univerzity v Pekingu a její kolegové zmapovali genomy kukuřice (Zea mays L. ssp. mays) a rýže (Oryza sativa).

Nalezli 490 párů genů, které zřejmě plní analogické funkce v obou obilovinách. Z těchto dvojic vědci identifikovali dva geny - známé jako KRN2 u kukuřice a OsKRN2 u rýže -, které ovlivňují výnos jejich zrna. Pomocí genové editace CRISPR k vypnutí těchto genů dokázali zvýšit výnos zrna o 10 % u kukuřice a o 8 % u rýže. Tato čísla pocházejí z reálných experimentů na zemědělských polích.

"Jsou to vynikající výsledky," říká Yang, který doufá, že bude pokračovat ve zkoumání 490 párů genů, aby dále zlepšil produkci rýže a kukuřice.

"Jedná se o dva druhy, které jsou z ekonomického hlediska nejdůležitější," říká spoluautor Alisdair Fernie z Ústavu molekulární fyziologie rostlin Maxe Plancka v německé Postupimi. "Mají tak odlišnou historii domestikace s různými centry původu a do značné míry velmi odlišná stanoviště. Skutečnost, že ke konvergentní evoluci došlo u tolika genů, je fascinující."

Lepší pochopení genetické evoluce kukuřice a rýže by také mohlo vést k takzvaným domestikačním událostem de novo, říká Fernie, což je případ, kdy jsou domestikované geny vloženy do nedomestikovaných druhů, aby vznikly nové plodiny. Divoké plodiny jsou obecně odolnější vůči extrémním povětrnostním podmínkám a patogenům, ale obvykle mají nízký výnos.

"Pomocí CRISPR a editace genů bychom mohli vzít jen hrstku těchto domestikačních genů, například KRN2, a zavést je zpět do jejich příbuzných divokých druhů," říká. "Myšlenka je taková, že byste mohli vytvořit vysoce výnosné, ale odolné plodiny, což pro nás bude v budoucnu klíčové."

Zdroj: New Scientist
zpět

Salát posilující kostní tkáň by mohl pomoci astronautům na Marsu udržet si lepší zdraví


Konzumace hlávkového salátu obsahujícího hormon, který podporuje tvorbu kostí, by mohla pomoci astronautům před ztrátou kostní tkáně ve vesmíru - a dokonce by mohla pomoci léčit osteoporózu i na Zemi.

Hlávkový salát geneticky upravený tak, aby produkoval hormon podporující tvorbu kostí, by mohli jíst astronauti, aby byli na dlouhých misích zdravější.

Úbytek kostní hmoty neboli osteoporóza je častým problémem, když lidé tráví dlouhou dobu v mikrogravitaci ve vesmíru. Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici musí každý den alespoň 2 hodiny cvičit a užívat lék na udržování kostí, aby se tyto účinky omezily. Při delších misích, jako je například let člověka na Mars, by však mohly být zapotřebí silnější léky na tvorbu kostí, které by vyžadovaly injekce, což by zabíralo cenné místo v nákladu.

Kevin Yates z Kalifornské univerzity v Davisu a jeho kolegové použili půdní bakterii k přenosu genu, který produkuje variantu lidské verze parathormonu (PTH), do salátu. Stejná varianta se běžně používá jako lék stimulující tvorbu kostí. Výzkumníci prověřili řadu modifikovaných rostlin salátu a zjistili, že nejproduktivnější exempláře produkují 10 až 12 miligramů PTH na kilogram. Astronaut by mohl získat veškerý potřebný PTH, kdyby denně snědl 380 gramů salátu.

Yates a jeho tým se domnívají, že se jim podaří vylepšit první výsledky, které dnes prezentovali na konferenci Americké chemické společnosti Spring 2022 v kalifornském San Diegu. Doufají, že získávání léků z produktů vypěstovaných ze semen ve vesmíru by se mohlo stát normou pro budoucí mise.

"Jedná se o nový způsob myšlení a řešení problémů při průzkumu vesmíru," říká Yates. "V minulosti se obvykle jednalo o abiotická řešení - prostě jste věci zabalili a letěli s nimi nebo jste měli spotřební materiál, který jste spotřebovali a nechali si poslat další ze Země."

Yates také spekuluje, že by se salát mohl používat k léčbě osteoporózy i na Zemi, kde se s tímto onemocněním setkávají miliony lidí.

"V zásadě by mohl být [užitečný] z hlediska léčby osteoporózy," říká David Reid z Aberdeenské univerzity ve Velké Británii. Dodává však, že použití hormonu, který vytváří tkáň jako PTH, by mohlo být zbytečné. "Obvykle, pokud se nejedná o velmi hlubokou chorobu, si vystačíte spíše s jinými léky, které zabraňují odbourávání kostí, než s lékem, který kostní tkáň vytváří."

Zdroj: New Scientist
zpět

Pacient, kterému bylo jako prvnímu na světě transplantováno prasečí srdce, po dvou měsících zemřel


David Bennett, 57letý muž, který se stal celosvětově známým jako první člověk, jemuž bylo transplantováno geneticky modifikované prasečí srdce, podle tiskové zprávy zemřel v nemocnici, kde transplantaci podstoupil a kde se zotavoval.

Bennett byl poprvé přijat do Lékařského centra Marylandské univerzity (UMMC) v říjnu loňského roku s arytmií - nepravidelným bušením srdce, které se v jeho případě stalo životu nebezpečným. Lékaři ho napojili na mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO), běžně známou jako přístroj pro umělé napojení srdce na plíce, aby ho udrželi při životě.

Byla mu doporučena transplantace srdce, ale vzhledem k tomu, že na čekací listině na transplantaci je více než 110 000 Američanů, Bennettův čas se krátil. Klinický tým navrhl alternativu, která dosud nebyla vyzkoušena. Xenotransplantaci.

Jedinou alternativou, kterou mohl pan Bennett využít, byla transplantace z druhu, který nebyl lidský, ale z geneticky modifikovaného prasete. Revivicor, biotechnologická společnost se sídlem ve Virginii, používá genetické inženýrství k vývoji linie prasat, u nichž je méně pravděpodobné, že je lidské tělo odmítne. Společnost totiž z prasete odstranila geny, které vyvolávají odpověď lidského imunitního systému, a poté do něj vložila geny lidského původu, které zvýšily přijatelnost transplantovaného orgánu.

Bylo to poprvé, kdy se taková transplantace uskutečnila na živém člověku. Již dříve (v říjnu) společnost úspěšně transplantovala ledvinu do zemřelého těla.

Panu Bennetovi byla vysvětlena všechna rizika zákroku a po získání zvláštního povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv byla transplantace dokončena v prvním lednovém týdnu.
Pacient se po operaci zotavoval.

Během několika dní po operaci byl zákrok označen za úspěšný, protože jeho tělo orgán neodmítlo. Transplantovaný orgán fungoval dobře bez jakýchkoli známek odmítnutí, uvedla nemocnice v tiskové zprávě. Bennett po operaci nebyl z nemocnice propuštěn a pokračoval v rekonvalescenční péči, která zahrnovala i pohybovou terapii, která mu pomáhala znovu nabrat sílu.

Bennett také mohl trávit čas se svou rodinou a během pobytu v nemocnici se dokonce věnoval běžným činnostem, jako je sledování Super Bowlu. Před několika dny se však Bennettův zdravotní stav začal zhoršovat a poté, co lékaři zjistili, že se už nezotaví, mu byla poskytnuta paliativní péče. Přesná příčina smrti nebyla dosud odhalena a očekává se, že vedení nemocnice provede důkladné zkoumání, aby se dozvědělo více, uvedl deník The New York Times.

"Jsme zdrceni ztrátou pana Bennetta. Ukázal se jako statečný a obětavý pacient, který bojoval až do konce. Jeho rodině vyjadřujeme upřímnou soustrast," uvedl Bartley Griffith, jeden z chirurgů, kteří zákrok v lednu provedli. "Stejně jako u každé první transplantační operace na světě, i tato vedla k cenným poznatkům, které, jak doufáme, poskytnou transplantačním chirurgům informace pro zlepšení výsledků a potenciální záchranu života budoucích pacientů."


Zdroj: Interesting Engineering
zpět

V lidském genomu byl nalezen 106 milionů let starý "zkamenělý" virus


V našich genomech byly nalezeny pozůstatky viru, který sužoval naše savčí předky v době dinosaurů.
Přibližně před 106 miliony let se DNA viru nějakým způsobem integrovala do genomu jednoho z našich savčích předků. O dva miliony let později se něco podobného opakovalo se stejným druhem viru. Nyní byly dávné zbytky tohoto viru nalezeny uvnitř našich buněk.

"Tak trochu se skrývá v lidském genomu," říká Aris Katzourakis z Oxfordské univerzity.

Tyto dvě virové "fosilie" jsou jedny z nejstarších, které kdy byly objeveny, a možná dokonce nejstarší. Jsou také poměrně neobvyklé.
Naše genomy jsou posety "fosilními" viry, ale téměř všechny jsou retroviry, které aktivně vkládají kopie DNA svých RNA genů do genomů buněk, které infikují.

Pokud se tak stane v buňkách, které dávají vzniknout spermiím nebo vajíčkům, může se tato DNA odvozená od viru přenášet po generace. Časem virové geny zmutují a nakonec již nemohou dávat vznik infekčním virům. 5 až 10 % našeho genomu tvoří zbytky retrovirů.

Nově objevený virus místo toho patří do starobylé skupiny DNA virů zvaných Mavericks. Fosilní Mavericky byly nalezeny u různých živočichů, včetně ryb, obojživelníků a plazů, ale až dosud nebyly nikdy nalezeny u savců.
Vědci se domnívají, že tyto viry trápily savce od doby, kdy se tito živočichové poprvé vyvinuli přibližně před 180 miliony let v období jury, až do doby nejméně před 105 miliony let v období křídy, kdy došlo k jejich vnesení.
Poté zřejmě mavericky u savců vymizely z důvodů, které nejsou jasné. Mohly by ještě infikovat jiné živočichy, například ryby, ale dosud nebyly nalezeny žádné volně žijící viry Maverick.

"V našem genomu není tolik neretrovirálních virů," říká Katzourakis. "Toto je jediný DNA virus v lidském genomu, o kterém víme, a je to určitě nejstarší neretrovirální inzerce v našich genomech."

V lidském genomu se nachází jeden fosilní retrovirus, nazývaný ERV-L, který je považován za starší, ale odhady stáří se překrývají. "Je těžké s jistotou říci, zda je skutečně starší retrovirus ERV-L nebo tento Maverick, protože ke zjištění jejich stáří byly použity mírně odlišné metodiky," říká Katzourakis.

Existovaly by i ještě starší virové inzerce než tyto, ale jejich fosilní pozůstatky se mohly ztratit nebo zmutovat k nepoznání. Občas se však stane, že integrované virové geny jsou evolucí kooptovány a stanou se užitečnými pro své hostitele.


Zdroj: New Scientist
zpět

V lidském genomu byl nalezen 106 milionů let starý virus.


V našich genomech byly nalezeny pozůstatky viru, který sužoval naše savčí předky v době dinosaurů.
Přibližně před 106 miliony let se DNA viru nějakým způsobem integrovala do genomu jednoho z našich savčích předků. O dva miliony let později se něco podobného opakovalo se stejným druhem viru. Nyní byly dávné zbytky tohoto viru nalezeny uvnitř našich buněk.

"Tak trochu se skrývá v lidském genomu," říká Aris Katzourakis z Oxfordské univerzity.

Tyto dvě virové "fosilie" jsou jedny z nejstarších, které kdy byly objeveny, a možná dokonce nejstarší. Jsou také poměrně neobvyklé.

Naše genomy jsou posety "fosilními" viry, ale téměř všechny jsou retroviry, které aktivně vkládají kopie DNA svých RNA genů do genomů buněk, které infikují.

Pokud se tak stane v buňkách, z nichž vznikají spermie nebo vajíčka, může se tato DNA získaná z viru přenášet z generace na generaci. Časem virové geny zmutují a nakonec již nemohou dávat vznik infekčním virům. 5 až 10 % našeho genomu tvoří zbytky retrovirů.

Nově objevený virus místo toho patří do starobylé skupiny DNA virů zvaných Mavericks. Fosilní Mavericky byly nalezeny u různých živočichů, včetně ryb, obojživelníků a plazů, ale až dosud nebyly nikdy nalezeny u savců.

Vědci se domnívají, že tyto viry trápily savce od doby, kdy se tito živočichové poprvé vyvinuli přibližně před 180 miliony let v období jury, až do doby nejméně před 105 miliony let v období křídy, kdy došlo k jejich vnesení.
Poté zřejmě mavericky u savců vymizely z důvodů, které nejsou jasné. Mohly by ještě infikovat jiné živočichy, například ryby, ale dosud nebyly nalezeny žádné volně žijící viry Maverick.

"V našem genomu není tolik neretrovirálních virů," říká Katzourakis. "Toto je jediný DNA virus v lidském genomu, o kterém víme, a je to určitě nejstarší neretrovirální inzerce v našich genomech."

V lidském genomu se nachází jeden fosilní retrovirus, nazývaný ERV-L, který je považován za starší, ale odhady stáří se překrývají. "Je těžké s jistotou říci, zda je skutečně starší retrovirus ERV-L nebo tento Maverick, protože ke zjištění jejich stáří byly použity mírně odlišné metodiky," říká Katzourakis.

Existovaly by i ještě starší virové inzerce než tyto, ale jejich fosilní pozůstatky se mohly ztratit nebo zmutovat k nepoznání. Občas se však stane, že integrované virové geny jsou evolucí kooptovány a stanou se užitečnými pro své hostitele.


Zdroj: New Scientist
zpět

Umělý život vytvořený v laboratoři je schopen růst a dělit se jako přírodní bakterie


SYNTETICKÉ buňky vytvořené kombinací složek bakterie Mycoplasma s chemicky syntetizovaným genomem mohou růst a dělit se na buňky jednotného tvaru a velikosti, stejně jako většina přirozených bakteriálních buněk.

V roce 2016 vědci pod vedením Craiga Ventera z Institutu J. Craiga Ventera v kalifornském San Diegu oznámili, že vytvořili syntetické "minimální" buňky. Genom v každé buňce obsahoval pouze 473 klíčových genů považovaných za nezbytné pro život.

Buňky byly podle názvu institutu pojmenovány JCVI-syn3.0 a byly schopny růst a dělit se na agaru a vytvářet shluky buněk nazývané kolonie.


Při bližším zkoumání dělících se buněk si však Venter a jeho kolegové tehdy všimli, že se nedělí rovnoměrně a stejnoměrně a nevytvářejí identické dceřiné buňky, jak to dělá většina přírodních bakterií. Místo toho vytvářely dceřiné buňky bizarních tvarů a velikostí.

"[Tvůrci JCVI-syn3.0] vyhodili všechny části genomu, o kterých si mysleli, že nejsou nezbytné pro růst," říká Elizabeth Strychalski z amerického Národního institutu pro standardy a technologie. Podle ní se však ukázalo, že jejich definice toho, co je nezbytné pro růst, se týkala spíše toho, co je potřeba k vytvoření krásných kolonií rostoucích na agarové plotně, než toho, co je potřeba k vytvoření buněk, které se dělí rovnoměrně a jako živé.

Znovu zavedením různých genů do těchto syntetických bakteriálních buněk a následným sledováním, jak přidané geny ovlivňují růst buněk pod mikroskopem, se Strychalské a jejímu týmu podařilo určit sedm dalších genů, které jsou nutné k tomu, aby se buňky dělily rovnoměrně.
Když vědci přidali těchto sedm genů do JCVI-syn3.0 a vytvořili tak novou syntetickou buňku, zjistili, že to stačí k obnovení normálního, rovnoměrného dělení a růstu buněk.

Strychalski a její kolegové zjistili, že zatímco o dvou ze sedmi genů již bylo známo, že se podílejí na dělení buněk, pět z nich bylo dříve bez známé funkce. "Bylo to překvapivé," říká.

"Těchto pět genů bylo mimo rámec toho, co jsme dosud věděli," říká James Pelletier z Massachusettského technologického institutu, spoluautor studie.

"Minimální buňka má mnoho genů s neznámou funkcí, které sice netušíme, co dělají, ale jsou nezbytné pro život buňky - takže je to vzrušující oblast pro budoucí výzkum," říká.

"[Tento výzkum] je nesmírně důležitý pro pochopení toho, jak funguje život a jaké geny jsou potřebné pro spolehlivý provoz buněk," říká Drew Endy ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii.

"Základní výzkum minimálních buněk nám pomáhá pochopit principy životních jevů a evoluční historii života," říká Kate Adamala z Minnesotské univerzity v Minneapolis. Minimální buňka je totiž dobrou analogií posledního univerzálního společného předka veškerého života na Zemi.

Nový objev nás podle ní také "přibližuje ke konstrukci plně definovaných, pochopitelných a kontrolovatelných" živých buněk. "Zbaveny složitosti přirozených živých systémů představují syntetické buňky nástroj pro základní výzkum i biotechnologie."

"Potenciál využití je obrovský, v zemědělství, výživě, biomedicíně a při nápravě životního prostředí," říká Jef Boeke z New York University. "Schopnost opravovat a zdokonalovat biologický kód, jako je tento, je zásadním krokem k tomu, abychom se k němu dostali."

Zdroj: New Scientist
zpět

o firmě

Advanced Genetics, s.r.o. poskytuje genetické testy se 100% spolehlivostí již od roku 2005. Dnes je největším poskytovatelem služeb komerční genetiky v ČR. Pracujeme s nejlepšími a nezávislými světovými laboratořemi. Největší garancí kvality jsou desítky tisíc klientů, o kterých jste nikdy neslyšeli.s

Terms of Use
Privacy Policy - GDPR
FAQ
Sitemap

aplikovaná genetika

Teoretické znalosti vědců a laboratorních genetiků, jsme dokázali dostat do praxe. Pro potřeby klientů děláme vše. Jako první jsme nabídli anonymní a dostupné DNA testy v nejvyšší kvalitě, kterou dosud nikdo nepřekonal. Jako první jsme přišli ve střední Evropě s analýzou nutriční genetiky. Vytvořili jsme první dlouhodobé programy personalizované výživy, které respektují i osobní genetiku. Bavíme obdarované zajímavými testy genů nevěry nebo dlouhověkosti. A zajišťujeme spokojenost klientů 100% kvalitou. Vyzkoušejte sami. Od prevence zdraví, až po složité životní situace - vždy profesionálně.

kontaktujte nás

 • telefon:
  603 466 620
 • e-mail:
  info@DNAtest.CZ
 • adresa:
  Politických vězňů 8
  110 00 Praha, CZ
  Czech Republic