Dívka tvrdí, že je ztracená Maddie.
Soukromý detektiv udělal důležitý test. O velkou senzaci se v posledních týdnech postarala 21letá Polka Julia Wandeltová. Tvrdí totiž, že je zmizelou Maddie McCannovou. Dokonce na svém instagramovém profilu tvrdí, že rodiče ztracené Britky souhlasí s testy DNA. Ty by měly záhadu definitivně objasnit. Soukromý detektiv, který na hledání Maddie pracoval, však přišel s výsledky biometrické analýzy. Ty Julii nejspíš radost neudělají. Případem ztracené Madeleine McCannové se od roku 2007, kdy tříletá dívenka zmizela z hotelového pokoje v portugalském Algarve, zabývala řada vyšetřovatelů. Úspěch neslavil nikdo z nich. Nyní to však vypadalo, že je k nalezení Maddie velmi blízko.
Na sociálních sítích totiž 21letá Polka Julia Wandeltová tvrdí, že je ztracenou Britkou. Tuto teorii však zpochybnil jeden ze soukromých detektivů, kteří na případu pracovali. Francisco Marco byl ředitelem detektivní agentury Metodo 3. Rozhodl se, že využije svých nabytých zkušeností a porovná podobu Maddie a Julie.
"Provedl jsem biometrické šetření a její rysy se neshodují s těmi Madeleininými," prohlásil pro web RAC1 Marco. Dodal však, že nemůže bez důkazu říct, že se jedná o podvodnici. K dořešení celé situace tak mohou pomoci testy DNA. Je v tom ale malý háček. Rodina Julie Wandeltové s nimi nesouhlasí. "Mám pocit, že je třeba spíše donutit matku nebo někoho jiného z Juliiny rodiny, aby test DNA podstoupil, než narušovat klid Kate a Gerryho McCannových," řekla pro deník The Sun soukromá detektivka Fia Johanssonová. Ta si vzala řešení Juliina případu na starost.
Julia navíc na svých sociálních sítích tvrdí, že rodina McCannových už s testy DNA souhlasila. Zdroje z okolí rodiny to však popírají.
Zdroj: Nova TV
zpět
|
Dívka požádala o analýzu DNA Santa Clause. Policie jí vyhověla
Desetiletá Scarlett Dourmattová z Cumberlandu ve státě Rhode Island si není jistá existencí Santa Clause, a tak požádala o pomoc policii. Zaslala tedy k analýze DNA nakousnutou sušenku a mrkev, které o Vánocích přichystala pro Santu a jeho sobí doprovod.
Scarlett Dourmatová přichystala o Vánocích pro Santa Clause a jeho soby sušenky a mrkev. Ale ani když je druhý den ráno našla nakousnuté, nepřesvědčilo ji to. Proto „důkazy“ zabalila a poslala na místní policejní oddělení.
V přiloženém dopisu mimo jiné napsala: „Chtěla bych se zeptat, zda byste mohli odebrat vzorek DNA a zjistit, zda je Santa skutečný.“ Maminka Alyson v této souvislosti zmínila, že její dcera byla vždy „poněkud skeptická“, zatímco sama Scarlett upřesnila, že vždy měla ráda detektivní seriály. „A myslím, že by bylo skvělé být detektivem,“ dodala.
Policejní šéf Matthew Benson na tuto hru bez váhání přistoupil a řekl, že chce pomoci rozvíjet dětskou představivost a vyšetřovací schopnosti malé detektivky. Ihned tedy vydal rozkaz, aby byly vzorky k analýze DNA odeslány na forenzní oddělení. „Tato mladá dáma má zjevně velký zájem o pravdu a vyšetřování,“ uvedl v prohlášení.
A zatímco se čeká na výsledky testů, policisté už mezitím malou Scarlett kontaktovali, aby jí sdělili, že mají i několik dalších důkazů, že Santa se pohyboval v okolí jejího domova. Mezi nimi jsou například záběry sobů z bezpečnostní kamery a také se podařilo najít svědka, který poblíž viděl muže odpovídajícího Santovu popisu.
Přístup policie vzbudil velmi pozitivní reakce uživatelů sociálních sítí. „Pokud bude Santa shledán vinným, buďte na něj prosím mírní. Ve skutečnosti to totiž není vloupání, ale doručení,“ napsal například jeden z nich.
Zdroj: Novinky.CZ
zpět
|
Neznámá sibiřská komunita náhle zmizela, zjistila nová studie
Je běžně doloženo, že na počátku lidské historie se lidé přesunuli ze severní Asie do Severní Ameriky přes Beringovu úžinu. Minulý týden vyšla studie, která tvrdí, že lidé mohli Beringovu úžinu překročit dříve, než jsme si mysleli, a to v důsledku klimatických změn.
Podle nové studie, která byla včera (12. ledna) zveřejněna v časopise Current Biology, genomy deseti jedinců starých až 7 500 let prokazují tok genů lidí migrujících ze Severní Ameriky do Severní Asie (tj. v opačném směru).
Výzkumný tým se zabýval také pozůstatky pravěkého šamana, který žil na západní Sibiři před přibližně 6 500 lety. Podle současné analýzy DNA se tato lokalita nachází více než 900 mil (1 500 km) západně od skupiny, s níž sdílel genetické vazby.
Dosud neznámá populace
Jejich zkoumání identifikuje dosud neidentifikovanou raně holocenní sibiřskou populaci, která žila v neolitické Altajsko-Sajanské oblasti poblíž hranic Ruska, Číny, Mongolska a Kazachstánu. Podle výzkumu DNA se jednalo o potomky jak paleosibiřského, tak staroseveroasijského obyvatelstva (ANE).
"Popisujeme dosud neznámou populaci lovců a sběračů na Altaji starou již 7 500 let, která je směsicí dvou odlišných skupin, jež žily na Sibiři během poslední doby ledové," říká Cosimo Posth z univerzity v německém Tübingenu a hlavní autor studie.
"Altajská skupina lovců a sběračů přispěla k mnoha současným i pozdějším populacím v celé severní Asii, což ukazuje, jak velká byla mobilita těchto sběračských komunit," dodává.
Domovina Denisovanů
Jak je uvedeno ve sdělení, Posth také naznačil, že se zde vyskytovali i Denisované. Tato oblast navíc hrála v historii lidstva významnou roli jako křižovatka migrací lidí po celá tisíciletí mezi severní Sibiří, střední Asií a východní Asií.
Nově objevený genofond by mohl být nejlepším zdrojem pro předpokládanou populaci příbuznou ANE, která dala vzniknout populacím doby bronzové ze severní a vnitřní Asie. Patří sem lovci a sběrači z Bajkalského jezera, pastevci spojení s Okuněvem a mumie z Tarimské pánve, tvrdí vědci.
"Nejvíce mě překvapil nález jedince datovaného do podobného období jako ostatní altajští lovci-sběrači, ale se zcela odlišným genetickým profilem, který vykazuje genetickou příbuznost s populacemi nacházejícími se na ruském Dálném východě," říká Ke Wang z čínské Fudan University a hlavní autor studie.
"Zajímavé je, že jedinec z Nizhnetytkesken byl nalezen v jeskyni obsahující bohaté pohřební zboží s náboženským kostýmem a předměty interpretovanými jako možné zastoupení šamanismu."
"Není jasné, zda jedinec z Nizhnetytkesken pocházel z velké dálky, nebo se populace, z níž pocházel, nacházela poblíž," říká. "Jeho hrobové předměty se však zdají být odlišné od jiných místních archeologických kontextů, což naznačuje mobilitu kulturně i geneticky odlišných jedinců do altajské oblasti."
Abstrakt studie:
Historie osídlení severní Asie zůstává z velké části neprozkoumaná kvůli omezenému počtu analyzovaných starověkých genomů z této oblasti. V této práci uvádíme údaje o celém genomu deseti jedinců datovaných již 7 500 let před současností ze tří oblastí severní Asie, konkrétně z Altaj-Sajanu, ruského Dálného východu a poloostrova Kamčatka. Naše analýza odhaluje dosud nepopsaný středoholocenní sibiřský genofond u neolitických altajsko-sajanských lovců-sběračů jako genetickou směs paleosibiřských a staroseveroevropských (ANE) předků. Tento výrazný genofond představuje optimální zdroj pro předpokládanou populaci příbuznou s ANE, která přispěla ke skupinám doby bronzové ze severní a vnitřní Asie, jako jsou lovci-sběrači od jezera Bajkal, pastevci spjatí s Okunevo a možná i populace z Tarimské pánve. Zjistili jsme přítomnost starobylého severovýchodoasijského (ANA) původu - původně popsaného u neolitických skupin z ruského Dálného východu - u jiného neolitického altajsko-sajanského jedince spojeného s odlišnými kulturními rysy, což odhaluje rozšíření ANA původu ∼1 500 km dále na západ, než bylo dosud pozorováno. Na ruském Dálném východě jsme identifikovali 7 000 let staré jedince, kteří nesou předky spojené s Džómonem, což ukazuje na genetické vazby s lovci-sběrači na japonském souostroví. Uvádíme také několik fází toku genů souvisejících s původními obyvateli Ameriky do severovýchodní Asie v průběhu posledních 5 000 let, které dosáhly poloostrova Kamčatka a centrální Sibiře. Naše zjištění poukazují na do značné míry propojenou populační dynamiku v celé severní Asii od raného holocénu.
Zdroj: Interesting Engineering
zpět
|